Oliepriser ventes at stige mandag efter nattens amerikanske angreb mod atomanlæg i Iran.
Det amerikanske militær har natten til søndag dansk tid udført angreb mod tre atomanlæg i Iran.
Eskaleringen af konflikten har udløst en skarp reaktion fra Houthi-bevægelsen i Yemen, der som gengældelse truer med at angribe amerikanske skibe i Det Røde Hav.
Som en direkte konsekvens af denne alvorlige optrapning forventes de globale oliepriser at stige allerede mandag morgen, når energimarkederne åbner i Asien.
Det oplyser BBC, som har talt med Carole Nakhle, der er administrerende direktør for analysefirmaet Crystol Energy.
»De amerikanske angreb har skubbet konflikten op på et helt nyt niveau, og mange frygter nu, at det kun vil gøre en i forvejen dårlig situation endnu værre,« forklarer Carole Nakhle til mediet.
Selvom prisen på råolie er steget med omkring 20 procent alene inden for den seneste måned, er den dog stadig lavere, end den var på samme tidspunkt sidste år.
Ikke desto mindre er udsigten til yderligere stigninger bekymrende, da prisen på råolie har en bred og direkte indflydelse på hverdagsøkonomien.
Den påvirker alt fra, hvor meget det koster at tanke bilen ved benzinpumpen, til prisen på dagligvarer i supermarkedet, da transportomkostninger indgår i stort set alle varers pris.

