De omdiskuterede Tate-brødre har haft en begivenhedsrig tur til Rusland i juni.

Videoer delt på sociale medier viser, hvordan de er klædt i militæruniformer, skudsikre veste og hjelme, skriver VG

Derudover befinder de sig i en sovjetisk T-80BV-tank, hvor de skyder med noget, der ligner en Kalashnikov-riffel på en skydebane. 

Rejsen til Rusland kommer efter, at begge brødre tidligere har delt opslag på deres sociale medier, som er pro-Kreml.

Derfor har den engelske politiker Alicia Kearnes meldt dem til politiet, da hun tror, at de er blevet faciliteret eller har modtaget vejledning fra den russiske stat. Det siger hun i et Facebook-opslag.

'Putin har sine seneste propagandadukker: Tate-brødrene,' starter opslaget.

De verdenskendte brødre sidder for tiden varetægtsfængslet i Miami. Foto: Daniel Mihailescu/AFP/Ritzau Scanpix

Andrew og Tristan Tate har selv benægtet anklagerne, hvor en talsmand har fortalt til mediet:

»Besøget var fuldstændig privat og personligt, og ingen af ​​dem modtog betaling, økonomisk støtte eller instruktioner fra de russiske myndigheder.«

Det er en hård periode for brødrene, da de for tiden sidder varetægtsfængslet i Miami, hvor de kæmper mod at blive udleveret til Storbritannien.

De har været eftersøgt i Storbritannien, hvor de er anklaget for voldtægt og menneskehandel.