Den kommende præsident vil gerne overtage Grønland.
Hans befolkning er knap så begejstret for tanken.
En ny meningsmåling, foretaget af Suffolk University, viser, at mere end halvdelen af de adspurgte mener, at det er en dårlig idé at overtage Grønland.
Det skriver USA Today.
1.000 personer har deltaget i meningsmålingen.
53 procent mener ikke, at USA skal overtage Grønland. 29 procent mener, at det er en god idé, men anser det ikke for værende realistisk. 11 procent mener, at Trump-administrationen skal gøre alt, hvad den kan for at overtage Grønland.
86 procent af Demokraterne mener, at det er en dårlig idé, mens 23 procent af Republikanerne direkte afviste forslaget.
Trump gentog efter sin valgsejr et langvarigt ønske om at overtage Grønland.
Han har sagt, at han ikke vil udelukke at bruge militær eller økonomisk magt for at realisere ønsket.
Den økonomiske trussel blev ikke taget af bordet, da statsminister Mette Frederiksen onsdag havde en tre kvarter lang telefonsamtale med den kommende præsident.
Donald Trumps søn, Donald Trump Jr., har lige besøgt Grønland.
Du kan følge dramaet mellem Danmark og USA live her.
