10.000 er allerede blevet evakueret, og flere hundrede tusinde mennesker forventes at skulle det samme. 

Tyfonen Ragasa forventes at blive den kraftigste i år, hvilket har sendt flere lande i Asien i beredskab. 

Kina advarer om at skulle evakuere op til 400.000 mennesker, mens 10.000 allerede er blevet evakueret i Filippinerne. 

Det skriver Dagbladet

Det filippinske meteorologiske agentur har meddelt, at stormen har en vedvarende vindhastighed på 215 kilometer i timen og vindstød på op til 265 kilometer i timen, skriver mediet. 

Hertil er den også blevet markeret som værende livstruende. 

Det forventes, at stormen vil medføre oversvømmelser og jordskred samt kraftig regn og stærk vind. 

På Filippinerne er skoler og offentlige kontorer lukket i 29 af landets 82 provinser. 

»Huse og ejendomme kan erstattes, men tabte liv kan aldrig erstattes,« lød det fra det filippinske meteorologiske agentur ifølge mediet. 

CNN har hertil beskrevet stormen som »årets kraftigste«. 

Tyfonen forventes at ramme land tidlig mandag eftermiddag og bevæge sig mod det kinesiske fastland onsdag. 

Her annoncerede kinesiske myndigheder, at de planlægger at evakuere den knap halve million mennesker. Også lufthavne bliver påvirket – omkring 500 afgange er blevet afløst.