I lyset fra de massive projektører ses den mørke røg stige op fra ruinerne af det, der engang var toppen af en boligblok.

Nu er murene sprængt væk, væggene kollapset – og beboernes liv er vendt på hovedet. For mange er livet helt slut.

Den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenskyj, melder torsdag morgen, at 26 personer indtil videre er blevet bekræftet døde i det angreb, der onsdag morgen ramte byen Ternopil i den vestlige del af landet.

»Herunder tre børn,« skriver han i et opslag på X, som han fortsætter:

»Mine kondolencer til deres familier og pårørende.«

Der er dermed tale om et af de dødeligste russiske angreb, der er blevet udført mod det vestlige Ukraine, siden Ruslands invasion af landet gik i gang i fuldskala i februar 2022.

Her ses et billede udsendt af den statslige beredskabstjeneste (SES) i Ukraine efter angrebet i Ternopil.
Her ses et billede udsendt af den statslige beredskabstjeneste (SES) i Ukraine efter angrebet i Ternopil. Foto: State Emergency Service Of Ukraine Handout/EPA/Ritzau Scanpix

Angrebene ramte blandt andet beboelsesbygningen, men også andre steder i byen, og siden har redningsfolk arbejdet på stedet.

Blandt andet for at finde de 22 personer, der – ifølge Zelenskyj – endnu meldes savnet.

»Indsatsen for at finde dem fortsætter. Mere end 230 redningsfolk fra ni regioner i Ukraine er blevet indsat,« skriver præsidenten på X.

»I nogle områder kan arbejdet kun udføres manuelt på grund af den alvorlige ødelæggelse og fragmentering af bygningerne. Det komplicerer eftersøgningen.«

Her ses et billede fra redningsarbejdet på stedet.
Her ses et billede fra redningsarbejdet på stedet. Foto: State Emergency Service Of Ukraine Handout/EPA/Ritzau Scanpix

Den ukrainske præsident retter i sit opslag en tak til alle de redningsarbejdere, der over det seneste døgn har arbejdet på stedet.

»Det er af afgørende betydning, at vores befolkning på sådanne svære dage, trods alle Ruslands angreb og al dens terror, altid ved, at de kan regne med redning og hjælp,« forklarer Zelenskyj.

Onsdag lød det fra præsidenten, at Rusland brugte mere end 470 droner og 48 missiler til at angribe Ternopil og en lang række andre områder i løbet af natten.