Fra morgenstunden har den flere steder i landet stået regn, regn og mere regn.
Det har nu fået konsekvenser for flere af landets veje, hvor der nu ligger store mængder vand.
Derfor advarer flere politikredse om, at man skal huske at køre efter forholdene, så man blandt andet undgår akvaplaning, hvor en bils dæk kan miste vejgrebet på grund af vandmasserne.
En af politikredsene, som råder til at være opmærksom, er Københavns Vestegns Politi:
'Vores indsatsleder melder om store mængder regnvand – særligt på motorvejene giver det, formentlig på grund af hastigheden, problemer,' lyder det i et tweet:
'Så kør efter forholdene og pas på hinanden.'
Også Fyns Politi har konstateret vand på vejbanerne:
'Advarsel: På Fynske Motorvej i østgående retning fra afkørsel 53 Blommenslyst er der for tiden nedsat hastighed til 60 km/t., og der er masser af regnvand på kørebanen. Så sæt nu hastigheden ned, og kør efter forholdene,' lyder det.
Den vagthavende meteorolog ved DMI, Jesper Eriksen, rådede også torsdag morgen til, at man husker at køre efter forholdene:
»Man skal huske at passe på akvaplaning, så man skal køre efter forholdene,« siger Jesper Eriksen.
Det er særligt i landets sydlige og østlige egne, at der falder store mængder vand i dag. Det kan du læse mere om i artiklen HER.



