Godt nok kører Tadej Pogacar umiddelbart bedre end nogen andre i Tour de France lige nu.
Men alligevel er der bekymring at spore, når man spørger ét af de mennesker, der er allertættest på Jonas Vingegaards slovenske rival.
Efter niende etape, hvor Pogacar satte Vingegaard med otte sekunder på Puy de Dôme, stødte B.T. ind i Pogacar-familien og fik lov at stille et par hurtige spørgsmål.
Og da vi tryktestede troen på slovensk triumf, ja, der afslørede mor Marjeta Pogacar, at hun er bekymret – bekymret over det håndled, som sønnike brækkede tidligere på sæsonen.
»Jeg ved ikke, om han kan gøre det (slå Jonas Vingegaard i år, red.) Det er ikke til at sige nu.«
»Jeg er hele tiden bange for hans håndled, for det er ikke helet særlig godt. Så vi må se,« lyder det fra mor Pogacar.
Hun var dog særdeles glad for at se hendes søn køre otte sekunder fra Jonas Vingegaard på mytiske Puy de Dôme.
»Han kørte rigtig godt og jeg er meget glad på hans vegne, for han havde en rigtig stærk dag.«
Efter etapen besøgte Pogacar-familien – mor, far og søster – UAE-lejren og her fik de sig en krammer og en snak med holdpræsident Matar Suhail Al Yabhouni Al Dhaheri og holdejer Mauro Gianetti.
»Vi ønskede dem tillykke med dagens etape, men ellers snakkede vi ikke om noget særligt med dem,« fortalte Marjeta Pogacar til B.T.
Hos Pogacar-rivalen Jonas Vingegaard var der søndag også familiært besøg, da den forsvarende Tour-vinder endelig blev genforenet med familien.
Herunder kan du høre B.T.s Tour de France-podcast 'Touren på bagsædet'.