Først slog de britiske sundhedsmyndigheder alarm. Nu følger de norske myndigheder efter.
Institut for Folkesundhed (FHI) i Norge forbereder nordmændene på en vinter med mange syge.
I Storbritannien har smitten ‘kickstartet influenzasæsonen en måned tidligere end normalt,’ skriver BBC. I Norge beskrev FHI allerede i sidste uge ‘en stigende tendens i forekomsten af influenza’.
Forklaringen er, at influenzavirussen A (H3N2), lige nu er fremherskende både i England og Norge.
Smitten muterede hele syv gange, mens den i sommer forårsagede feber og utilpashed på den sydlige halvkugle. Nu står den klar til at lægge nordboerne syge.
»Det faktum, at det er længe siden, vi har haft en H3N2-drevet sæson, og at virussen har ændret sig, betyder, at vi forventer, at smitten vil fortsætte med at stige i fremtiden, og at selve udbruddet vil komme tidligere end sidste år,« siger Karoline Bragstad fra FHI til norsk TV 2.

Bolette Søborg, der er overlæge og ansvarlig for de vaccineforebyggelige sygdomme på Statens Serum Institut i København, sagde tirsdag til B.T.:
»Influenza A er alvorlig, fordi den typisk rammer dem hårdest, der bliver mest alvorligt syge.«
Situationen forværres af, at de mange mutationer muligvis gør den vaccine, som i år er tilbudt til ældre og særligt sårbare, minde effektiv mod sygdommen.
I de danske smittetal, der opgøres hver onsdag kl. 14, kan man stadig ikke spore en voldsom stigning. Faktisk er der registreret færre influenzasyge i den seneste uge sammenlignet med sidste uge.
Men selvom influenzaesmitten stadig er på det, SSI betegner som et 'lavt niveau', står det klart, at det er influenza A (H3N2), der indtil videre er skyld i flest sygdomstilfælde også herhjemme.
