Velkommen til en herlig torsdag, hvor 'Sporten lige nu' vil gøre det bedste for at guide dig igennem sportens snirklede kroge. Til at hjælpe med det er Daniel Martinsen og Mads Kindberg NIelsen helt klar - med guide-kasketten trukket godt ned i panden.

22.36 - FODBOLD: Onuachu cementerer sejren
FC Midtjyllands Paul Onuachu har netop scoret til 3-0 for FC Midtjylland, der ganske fortjent spillede sig videre i pokalturneringen mod Næstved. Læs mere her.

22.24 - FODBOLD: Og så kom Næstved-chancen...
Helt fri foran mål (læs: HELT fri) og få meter fra målstregen brændte Næstveds Søren Jensen på det groveste. Han fik et fint indlæg serveret, og i det lille målfelt skulle han blot sætte indersiden, tåen eller bare en eller anden kropsdel på bolden for at score, men han skovlede den i stedet over. Sikke en afbrænder.

Det var en af de chancer, hvor folk hjemme i stuerne med garanti har fortalt om deres bedstemor, der helt sikkert havde scoret på den chance.

22.23 - FODBOLD: FCM spadserer mod pokal-sejr
Det er altså ikke fordi, at nærværende skribent er faldet i søvn - men der sker bare ikke ret meget i opgøret mellem FC Midtjylland og Næstved.

Det skorter lidt på chancer lige nu, så FCM fører med otte minutter tilbage stadig med 2-0. Det ligner mere og mere videre avancement.

21.57 - FODBOLD: FCM på sikker sejrskurs
Mikkel Duelund har netop bragt FC Midtjylland foran med 2-0 i pokalkampen mod Næstved. Næstveds offside-fælde kiksede, og det hele endte med en bold skråt tilbage til Mikkel Duelund, der sikkert sparkede bolden i mål.

Med 30 minutter tilbage ligner det en ganske svær opgave for Næstved at komme tilbage i kampen.

21.55 - FODBOLD: David Nielsen stærkt utilfreds med røde kort
David Nielsen var rasende over dommerens præstation i Lyngbys pokal-sejr over Esbjerg. Du bør næsten læse her, hvad han havde at sige efter kampen.

21.37 - CYKLING: U23-landstræner lader ikke talenterne hvile trods succes
Mads Würtz Schmidt vandt mandag U23-VM i enkeltstart, men derfor skal han og de andre danske drenge ikke regne med, at landstræneren for rytterne under 23 år, Morten Bennekou, stopper med at svinge pisken.

»Jeg gør (også) meget ud af at rytterne ikke mister jordforbindelsen, og at de ikke hviler på laurbærerne efter sejre og store præstationer og resultater. Det er vigtigt, at de bruger momentum til at vinde flere cykelløb, i stedet for at de lægger sig på hovedpuden og går i stå af lutter tilfredshed med at være lykkedes,« siger Morten Bennekou i en pressemeddelelse.

Fredag kører de unge drenge linjeløb ved VM i Richmond, og her håber Morten Bennekou, at det igen kan blive til dansk metal for Danmark.

21.33 - FODBOLD: Pause i Næstved-FCM
FC Midtjylland fører 1-0 ved pausen i opgøret mod Næstved. Francis Dickoh scorede efter syv minutter efter en dødbold, og siden har der været lidt muligheder hist og her - blandt andet ved FCMs Onuachu, der dog svigtede foran mål.

21.18 - FODBOLD: Beckham føler sig ikke fornærmet af Ferguson
David Beckham ved de fleste, hvem er - fodbold-fan eller ej.

Alex Ferguson, tidligere mangeårig manager i Manchester United, kender ham selvfølgelig også fra deres fælles tid i klubben, men hvad angår Beckhams kvaliteter på fodboldbanen, så sagde skotten tidligere i denne uge, at han kun har arbejdet sammen med fire verdensklassespillere i Manchester - Eric Cantona, Cristiano Ronaldo, Paul Scholes og Ryan Giggs.

Altså mener Ferguson tilsyneladende, David Beckham ikke tilhørte den absolutte top.

Det lader Beckham sig dog ikke gå på af, siger han til BBC. Faktisk er han enig med Ferguson, som han kalder for 'historiens bedste manager'.

21.12 - FODBOLD: Status i Næstved-FCM
Nå, folkens - lad os lige runde Slagelse, hvor Næstved hjemme spiller i dagens anledning.

Efter FC Midtjyllands tidlige føringsmål har der ikke været meget at berette om. Spillet er bølget lidt frem og tilbage, og tempoet når slet ikke samme højder, som det var tilfældet i den noget mere dramatiske kamp mellem Lyngby og Esbjerg tidligere på aftenen.

21.07 - FODBOLD: Napoli vil have Real Madrid-spiller
Ifølge den spanske avis AS skal Napoli have spurgt på angriberen Jese Rodriguez. Italienerne er interesserede i at tilknytte angriberen på en låneaftale.

Jese har kontrakt i Real Madrid til 2017, men under Rafael Benitez kæmper han for spilletid med blandt andre Karim Benzema.

Jese har spillet sølle 55 minutter i denne sæson.

20.56 - FODBOLD: Monaco leverer flot comeback
Monaco vandt her til aften med 3-2 i Montpellier på et flot comeback. Efter første halvleg var gæsterne nede med 0-2, men tre scoringer i anden halvleg - med Fabinhos straffespark i fire minutters overtid som det sidste - var nok til at tage tre point med hjem.

20.54 - FODBOLD: FCM foran 1-0 mod Næstved
FC Midtjylland er farlige på dødbolde, og det har Jess Thorups mandskab endnu en gang bevist.

Efter et hjørnespark steg Francis Dickoh til vejrs og headede føringsmålet ind.

20.41 - GOLF: Søren Kjeldsen med fin runde i Tyskland
Søren Kjeldsen endte i fem slag under par ved første runde af European Tour-turneringen i Bad Griesbach i Tyskland. Hans samlede score lød på 66 slag.

Danskeren startede flot ud, men lavede to bogeys på de sidste to huller - læs mere her.

20.26 - HÅNDBOLD: GOG lammetævede Århus
GOG fik sig noget af en storsejr mod Århus - læs meget mere her.

20.16 - FODBOLD: Thorup sender reserverne i aktion mod Næstved
Jess Thorup sparer flere spillere til pokalopgøret mod Næstved. Det er værd at notere sig, at folk som Jakob Poulsen, Morten 'Duncan' Rasmussen, Martin Pusic og Erik Sviatchenko ikke er med - nogle på grund af fysiske skavanker, andre fordi de simpelthen bliver sparet.

Se mestrenes startopstilling her.

20.13 - FODBOLD: Lyngby sender Esbjerg ud
Lyngby er videre i pokalturneringen efter en flot 1-0-sejr hjemme mod Esbjerg. Kampen bød på masser af fight og to røde kort - læs mere her.

20.01 - FODBOLD: Flot frisparksmål sender Lyngby foran
Casper Højer har sparket Lyngby i front med et fremragende frisparksmål i pokalkampen mod Esbjerg.

Og som om det ikke var nok, så er Dennis Sørensen fra Lyngby netop vist ud, selvom han ikke engang er på banen. Han har tilsyneladende gjort noget ulovligt uden for banen i forbindelse med Lyngbys 1-0-mål.

Fire minutter tilbage - Lyngby hører ganske vist til blandt de bedre hold i første division, men efter at have været en mand i undertal i over 45 minutter, vil det være noget af en overraskelse, hvis David Nielsens hold går videre.

19.57 - FODBOLD: Ti minutter tilbage af intens pokalkamp
Samtlige spillere på banen i Lyngby-Esbjerg kan med rette hævde, at de har fortjent en fighterpokal for deres indsats, for der bliver godt nok gået til den.

Esbjergenserne har været i overtal siden første halvleg, men endnu har gæsterne ikke formået at score, og faktisk har Lyngby haft flere gode muligheder trods det faktum, at David Nielsens mandskab er en mand i undertal.

Hvis ikke der bliver scoret i ordinær spilletid, så skal kampen ud i forlænget spilletid. Stadig 0-0, i hvert fald.

19.37 - FODBOLD: Lyngby presser Esbjerg trods udvisning
Lyngby er faktisk overraskende godt med i pokalkampen mod Esbjerg, der stadig står 0-0 efter en times spil. Senest har hjemmeholdet haft en god kontramulighed.

I første halvleg blev Daniel Jensen korrekt udvist for Lyngby, så de blåblusede spillere skal løbe ekstra meter resten af kampen. Det kan koste i sidste ende.

19:31 - CYKLING: Michal Golas til Team Sky - hvad med Kwiatkowski?
Den forsvarende verdensmester Michal Kwiatkowski har længe været rygtet til Team Sky, der netop har forstærket sig med Kwiatkowskis højre hånd, Michal Golas.

Dermed forlader Golas Etixx-QuickStep og den danske sportsdirektør Brian Holm til fordel for britiske Team Sky og Chris Froome. Golas kan lidt af det hele på en cykel, og hvem ved - måske han også i næste sæson skal være holdkammerat med Michal Kwiatkowski. Rygtet om verdensmesteren fra 2014 dør i hvert fald næppe med Golas' skifte.

19.21 - FODBOLD: FIFA udleverer e-mails til anklagere
Det internationale fodboldforbund FIFA har ifølge nyhedsbureauet AFP indvilliget i at udlevere generalsekretæren Jerome Valckes e-mails til de schweiziske myndigheder.

Indtil videre er præsident Sepp Blatter gået fri af de korruptionsanklager, som har ramt organisationen over de seneste måneder, og som har ført til anholdelser af flere FIFA-medlemmer og forretningsfolk.

Men Jerome Valcke står præsidenten nær, så det skal blive spændende at se, om efterforskerne finder ulovligheder, der kan kædes sammen med Sepp Blatter.

Læs mere på bt.dk om lidt.

19.10 - FODBOLD: Luca Toni er blevet opereret
Italieneren Luca Toni er blevet opereret i knæet. Verona-spilleren er stadig ude i to måneder.

Topscoreren i Serie A i sidste sæson er blevet 38 år gammel.

19.06 - FODBOLD: Masser af pokalfight i Lyngby-Esbjerg
Fy for den da, der har været smæk på i første halvleg af pokalopgøret i Lyngby. Vi har fået et rødt kort til Daniel Jensen, der forinden fik raget et sæbeøje til sig, og så har der været flere advarsler og hårde tacklinger.

Det eneste, vi mangler endnu, er faktisk et mål, og var det ikke for Lyngbys målmand Andreas Larsen, så havde Esbjerg også været foran.

18.58 - TENNIS: Hård modstand til Wozniacki
Caroline Wozniacki får sit at se til i kvartfinalen i Japan. Find ud af, hvem hun skal møde lige her.

18:50 - FODBOLD: Daniel Jensen får sæbeøje og rødt kort
Daniel Jensen blev meget hurtigt hovedperson i opgøret mellem Lyngby og Esbjerg - først fik Jensen et hævet øje efter et sammenstød med Esbjergs Hans Henrik Andreasen, og siden fik han marchordre for et voldsomt spark mod en modstander. Midtbanespilleren kom flyvende med højt løftet ben og fik korrekt sit andet gule kort - og dermed marchordre.

18:32 - FODBOLD: Hæsblæsende start i Lyngby-Esbjerg
Vi er et kvarter inde i pokalopgøret mellem Lyngby og Esbjerg, og stillingen er stadig 0-0. Men det kunne meget vel have været anderledes.

Victor Palsson har senest haft en stor hovedstødsmulighed, men han kiksede lige foran Lyngby-målet. Og så blev han skadet i situationen, så han er nu blevet erstattet.

Også Nicki Bille har været tæt på med et fremragende hovedstød.

18:14 - CYKLING: Kulturminister kalder Bjarne Riis for 'en nar'
Kulturministeren Bertel Haarder kritiserer nu Bjarne Riis i en hård tone, skriver Nordjyske.

Haarder mener, at ligesom alle danskere glæder sig, når landsmænd sejrer i sportens verden, så skal vi også skamme os, når nogen snyder - ganske som Bjarne Riis har gjort det i sin aktive karriere, da han dopede sig.

»Vi var alle sammen glade, da Bjarne Riis vandt, og så skammede vi os, da vi bagefter fandt ud af, at han var en nar. Det var skamfuldt for os alle. Han blev hyldet, og vores statsminister holdt en tale for ham, men det viste sig, at han snød os,« siger Bertel Haarder.

Kulturministeren deltog torsdag i et idrætstopmøde i Nordisk Råd i Aalborg, og det var i den forbindelse, at han udtalte sig i skarpe vendinger om Bjarne Riis.

Læs mere her.

17:52 - FODBOLD: Esbjergs startopstilling mod Lyngby
Esbjerg spiller pokalbold i Lyngby klokken 18.15, og her kan du se, hvordan Michael 'Mex' Pedersen har blandet kortene til mødet med David Nielsens mandskab.

Lyngby stiller således op:

17:48 - FODBOLD: Randers sikkert videre i pokalturneringen
Randers vandt sikkert med 6-0 mod FC Sønderborg og er dermed videre i DBU Pokalen. Kasper Fisker, Piotr Parzyszek og Kasper Junker blev alle dobbelte målscorere. Læs mere på bt.dk om lidt.

Næste pokalkamp i aften er Lyngby mod Esbjerg, så bliv endelig hængende her i artiklen, så du i løbet af aftenen kan få et overblik over den kamp og Næstveds møde med de danske mestre, FC Midtjylland.

17:38 - CYKLING: Contador bekræfter 2016-stop
Alberto Contador bekræfter over for Velonews, at planen er, han indstiller karrieren efter 2016-sæsonen.

Som de store mål for næste - og formentlig sidste - sæson har Alberto Contador Tour de France og OL i Rio de Janeiro. I år varmede Alberto Contador op til Touren ved at deltage i Giro d'Italia, men det var tydeligt at se, det havde kostet kræfter, da han prøvede kræfter med de franske bjerge.

17:25 - FODBOLD: Randers ydmyger FC Sønderborg
Danmarksserie-holdet FC Sønderborg er i store problemer mod Randers' Superliga-hold. Nu står det 6-0 til gæsternei pokalopgøret.

17:23 - FODBOLD: AaB-profil sendte stikpille til Nantes
Nicolaj Thomsens skifte til Nantes brød sammen sidste år, fordi offensivspilleren har et dovent øje - derfor trak franskmændene følehornene til sig.

Ærgerligt for Nicolaj Thomsen, der gerne ville have været afsted, og det lod han komme til udtryk på en sjov måde i weekenden, da han scorede mod Brøndby.

Find ud af hvordan lige her.

17.09 - FODBOLD: Randers spadserer mod pokalsejr
Randers har brugt de første ti minutter af anden halvleg mod FC Sønderborg til at score to gange, så nu fører randrusianerne med 3-0. Kasper Fisker har scoret begge mål i anden halvleg.

17.05 - CYKLING: Vuelta-etapevinder skifter til Movistar
Lampre-Meridas portugiser Nelson Oliveira, der er specialist i enkeltstarter, skifter det Movistar i næste sæson. Her har han fået en kontrakt, der gælder for to år.

Oliviera vandt 13. etape af Vuelta a España.

17.01 - FODBOLD: Randers på vej mod pokal-sejr
Anden halvleg mellem FC Sønderborg og Randers er blevet skudt i gang, og det er stadig gæsterne fra Superligaen, som fører med et enkelt mål.

16.39 - FODBOLD: Wass jubler over Barca-skalp
Daniel Wass og Celta Vigo slog onsdag aften mægtige Barcelona med 4-1 i den spanske La Liga, og det var en oplevelse, som han næppe vil glemme lige foreløbig.

»Stemningen på stadion var helt vild. Vores fans har virkelig fået noget at glæde sig over. Og i omklædningsrummet gik holdet amok. Det er jo også en vild præstation. Barca har altså ikke tabt i ligaen siden januar,« siger Daniel Wass til Ekstra Bladet.

Landstræner Morten Olsen har rost Daniel Wass for præstationen over for bt.dk, og hvis du ikke vil snyde dig selv for at høre, hvad Olsen siger om Wass, så skal du klikke her.

16.36 - HÅNDBOLD: Hør Danmarks nye VM-sang
Så er den her - Danmarks nye VM-sang. Du kan høre Zindys sang her.

16.13 - FODBOLD: Randers foran i pokalkamp
Randers' Piotr Parzyszek har scoret i pokalkampen mod FC Sønderborg - 1-0 til gæsterne fra Superligaen.

15.47 - FODBOLD: Randers' startopstilling mod FC Sønderborg
Klokken 16.00 spiller Randers mod FC Sønderborg i pokalturneringen, der desuden byder på Lyngby-Esbjerg og Næstved-FC Midtjylland i løbet af aftenen.

Se Randers' startopstilling her:

15.40 - FODBOLD: Brøndby-spiller vellykket gennem operation
Brøndbys offensivtalent Rezan Corlu er blevet opereret for sin korsbåndsskade, skriver klubben på sin hjemmeside.

»Jeg er virkelig glad og ikke mindst lettet over, at operationen nu er overstået. Nu kan jeg kigge fremad og fokusere på den kommende genoptræning. Sygeplejersken fortalte, at det var en perfekt udført operation. De tog en sene fra mit baglår til at konstruere et nyt korsbånd, så lige nu føles det lidt som om, at jeg har fået en fibersprængning i baglåret. De fortalte også, at mine sener og knogler er meget stærke, hvilket gjorde operationen ekstra vellykket,« siger Corlu til klubbens hjemmeside.

15.22 - FODBOLD: Hvad er det for en pokal, Real Madrid?
Real Madrid drilles godt og grundigt på de sociale medier, efter at holdet netop har udsendt dette holdfoto:

Real Madrid-holdbilledet med Barcelonas pokal.
Real Madrid-holdbilledet med Barcelonas pokal. Foto: twitter.com/realmadrid
Vis mere

Skarpe iagttagere har bemærket, at pokalen til venstre slet ikke er i Real Madrids varetægt længere. Ja, hovedstadsklubben vandt den europæiske Super Cup for lige over et år siden, men den 11. august i år vandt FC Barcelona altså den prestigefyldte kamp - med en sejr over Europa League-vinderen, Sevilla.

Andres Iniesta med den pokal, som FC Barcelona vandt i august. Alligevel stiller real Madrid op med den på nyt holdfoto.
Andres Iniesta med den pokal, som FC Barcelona vandt i august. Alligevel stiller real Madrid op med den på nyt holdfoto. Foto: DAVID MDZINARISHVILI
Vis mere

Pokalen til højre er god nok. Det er beviset på sejren ved klub-VM, og den titel er Real Madrid stadig i besiddelse. Spørgsmålet er nu: Hvorfor stiller Real Madrid op med FC Barcelonas pokal?

14.42 - FODBOLD: HB Køge fyrer sportschef
Sportschef Jesper Sommer er fortid i HB Køge. Det skriver klubbens på sit website. Han stopper i jobbet torsdag. Ifølge klubben sker det 'af økonomiske årsager', og stillingen bliver ikke genbesat.

Simona Halep er færdig i Kina.
Simona Halep er færdig i Kina. Foto: SHANNON STAPLETON
Vis mere

14.29 - TENNIS: Topseedet er færdig
WTA-turneringen i kinesiske Guangzhou er ramt af en sensation. Topseedede Simona Halep er blevet sendt ud af turneringen af tjekkiske Denisa Allertova med 6-4, 6-3. Det er ikke her, Caroline Wozniacki spiller med i disse dage. Danskeren er topseedet i Tokyo, Japan.

14.06 - FODBOLD: Husk! Mere pokalbold i dag
Pokalboldene har rullet hen over Danmark i de seneste dage, og det fortsætter torsdag. Her spilles yderligere tre kampe i tredje runde:
Kl. 16: FC Sønderborg-Randers FC
Kl. 18.15: Lyngby-Esbjerg
Kl. 20.45: Næstved-FC Midtjylland
På tirsdag spilles rundens sidste to kampe: Lystrup-AaB og FC Roskilde-Hobro.
Videre er: Viborg, Greve, Sønderjyske, FC Fredericia, Rishøj, AGF, FC Helsingør, FCK, Skive, AC Horsens og Brøndby.

Et rigt ægtepar. 
Et rigt ægtepar.  Foto: JUSTIN TALLIS
Vis mere

13.46 - FODBOLD: Beckham slår dronningen
Både David Beckham og hustruen Victoria har ’tidligere’ skrevet på visitkortet. Tidligere fodboldspiller, tidligere popsanger. Men pengene vælter ind alligevel. Familien Beckham er ifølge The Sunday Times Rich List (nyeste udgave) god for lige under fem milliarder kroner for deres forskellige aktiver. Det betyder, at parret nu er mere værd end selveste Queen Elizabeth II - hun er god for 350 millioner kroner. Og det går kun én vej: Deres formue vurderes ifølge avisen til at ville stige med 300-400 millioner kroner. Hvert. Eneste. År. Fremover.

13.27 - FODBOLD: AaB kan mangle tre profiler
Når AaB fredag skal møde Viborg i Superligaen, kan træner Lars Søndergaard risikere at mangle tre mand: Kasper Risgård, Henrik Dalsgaard og Jakob Ahlmann. Det skriver Nordjyske. De trænede delvist med ved torsdagens træning. »Reaktionen fra Kasper Risgård var ikke ret positiv, men vi afventer situationen. Det samme gælder for Dalsgaard og Ahlmann,« siger Lars Søndergaard.

12.57 - FORMEL 1: Tom K. har talt med Button
Mens vi venter på, hvad Jenson Button har tænkt sig at gøre næste år, så har han blandt andet talt med danske Tom Kristensen om fremtiden. Læs mere her.


Zlatan Ibrahimovic er effektiv fra 11-meters-pletten.
Zlatan Ibrahimovic er effektiv fra 11-meters-pletten. Foto: YOAN VALAT
Vis mere

12.32 – FODBOLD: Her banker Zlatan både Ronaldo og Messi
Lionel Messi missede forleden et straffespark, og det har fået franske L’Equipe til at kigge nærmere på dem, der ofte sparker 11-meter-pletten. Og her viser det sig, at svenske Zlatan Ibrahimovic er den mest effektive, hvis man kigger på straffesparksskytter, der har haft mindst 20 forsøg i de seneste 10 år. PSG-spilleren kniber sig lige akkurat ind foran Cristiano Ronaldo.

11.40 - FODBOLD: Olsen roser Wass
Også Morten Olsen har store roser til Daniel Wass, der strålede i onsdagens Celta Vigo-afklapsning af FC Barcelona: »Som landstræner for Danmark var det ekstra godt at se Daniel Wass spille så stor en rolle. Vi følger ham tæt og har selvfølgelig set alle hans kampe. Og det var en rigtig god præstation mod Barcelona, og det var ikke mindst en fantastisk løbeindsats af Wass.«. Mere her.

11.23 - FORMEL 1: Vettel vil savne Button
Sebastian Vettel vil savne Jenson Button, hvis briten forlader Formel 1. Det siger Ferrari-køreren på torsdagens pressemøde. »Man kan ikke sætte spørgsmålstegn ved hans kvaliteter. Han er en en fair fyr både på og uden for banen, og vi kan alle lide ham af mange grunde. Så det ville være et stort tab,« siger Sebastian Vettel. Tyskeren mener også, at havde Jenson Button en ordentlig bil, ville han køre med om VM-titel. Læs, hvad Jenson Button sagde på pressemødet, her.

10.58 - FODBOLD: Ingen mål i Liverpool
Liverpool skulle bruge hele 47 skud på mål for at score et eneste mål i onsdagens kamp mod Carlisle i Capital One Cup. Klik her og se klubbens dårlige statistik for kampen.

Jesus Hernandez (th.)
Jesus Hernandez (th.) Foto: Nils Meilvang
Vis mere

10.38 - CYKLING: Hernandez får et år mere
Spanske Jesus hernandez fortsætter karrieren hos Tinkoff-Saxo. »Det vil være en drøm at hjælpe Alberto Conatdor med at vinde Tour de France. Især fordi det er hans sidste år i karrieren.« Jesus Hernández går ind til sit sjette år hos Tinkoff-Saxo.

10.10 – FODBOLD: Tottenhams store stavefejl
Ishockey-LEGENDEN Wayne Gretzky var onsdag forbi White Hart Lane, hvor Tottenham ville byde ham velkommen ved at give ham en trøje med hans navn på. Der var bare et problem: I Tottenhams trøjetrykningsafdeling kan man tydeligvis ikke stave til canadierens efternavn. På trøjen stod Gretsky i stedet for Gretzky.

9.44 - FODBOLD: Puuha, 'Greko' kan knap følge med
Angriberen Christian 'Greko' Jakobsen fik lidt af en debut for Brøndbty onsdag med fire mål i pokalkampen mod Holbæk. »Det er også gået meget hurtigere, end jeg selv havde turde håbe på,« siger han. Læs mere her.

9.10 - HÅNDBOLD: Møllers mareridt
Lærke Møller sætter nu ord på sin seneste alvorlige skade, der koster resten af sæsonen. »Sådan noget fucking lort,« lyder det blandt andet fra håndboldspilleren. Læs mere her.

Lærke Møller blev alvorligt skadet tirsdag aften.
Lærke Møller blev alvorligt skadet tirsdag aften. Foto: Jørgen Kirk
Vis mere

8.59 - FODBOLD: Stor-ros til Wass
Danske Daniel Wass spillede en stor kamp for Celta, der onsdag aften vandt med hele 4-1-over mægtige FC Barcelona. Det udløste stående bifald fra hjemmepublikummet, da han blev skiftet ud. Og hos Goal.com er der også rosende omtale: 'Dækkede et helvedes stort område på midten af banen og deltog i Celtas afgørende pres ved konstant at chikanere Barca-spillernes opspil.’ Mere her.

8.31 - FORMEL 1: Force India forlænger med kørere
Og mens vi altså ikke har fået nyt om Jenson Buttons fremtid hos McLaren-Honda, så har en ny mulighed for Kevin Magnussen lukket sig i. Force India har forlænget kontrakten med deres nuværende Formel 1-besætning: Sergio Perez og Nico Hülkenberg. Derfor kan danskeren altså ikke få chancen her, hvis Jenson Button skulle ende med at køre videre hos McLaren-Honda.

Jenson Button på Suzuka-banen.
Jenson Button på Suzuka-banen. Foto: THOMAS PETER
Vis mere

8.17 - FORMEL 1: Intet nyt fra Button
Jenson Button vil ikke sige noget om sine fremtidsplaner torsdag. Det har han netop meddelt på dagens pressekonference forud for det japanske grandprix. Her siger briten: »Jeg kan ikke fortælle noget nyt i forhold til seneste løb (i søndags, red.). I må vente et lille stykke tid mere,« siger Jenson Button. Mere her.

Hærgende Arsenal-fans.
Hærgende Arsenal-fans. Foto: Matthew Childs
Vis mere

8.07 - FODBOLD: Arsenal-fans gik amok
Ikke bare slog Arsenal onsdag aften Tottenham ud af Capital One Cup. Gæsternes fans gik også voldsomt til den på White Hart Lane. En gruppe af Arsenals fans kom efter kampen i slagsmål med Tottenham-stewarderne - og de hev store skilte ned fra tribunerne.

Lodtrækningen til ottendedelsfinalerne ser i øvrigt sådan ud:
Manchester City-Crystal Palace
Liverpool-Bournemouth
Manchester United-Middlesbrough
Everton-Norwich
Southampton-Aston Villa
Sheffield Wednesday-Arsenal
Hull City-Leicester City
Stoke City-Chelsea