Den første coronavaccine til brug i Danmark er lørdag morgen ankommet til Statens Serum Institut i København.
Det bekræfter SSI-direktør Henrik Ullum over for Ritzau.
»Vi har længe glædet os til at modtage den her første ladning af vacciner og derfor snart kunne sende dem ud til danskerne,« siger han:
»Det er meget, meget dejligt, at vi nu snart kan lave et direkte slag tilbage mod corona ved at behandle det aktivt ved, at vi immuniserer, således at man ikke bliver syg.«

Den lille hvide varevogn begyndte sin tur i den belgiske by Puurs. Og efter at have passeret grænsen mellem Danmark og Tyskland natten til lørdag, er den altså nu nået frem til destinationen. Det er en tur på cirka 1.000 kilometer.
Den første sending består af 9.750 doser coronavaccine fra medicinalselskaberne Pfizer og BioNTech, og efter en kontrol af indholdet vil de første danskere på fem plejehjem få stikket om lidt over et døgn – det vil ske på:
Kærbo i Ishøj,
Blomstergården i Slagelse,
Birkebo i Aalborg,
Ankersgade i Aarhus,
Ældrecenter Øst i Odense.
Det historiske øjeblik finder efter planen sted søndag morgen cirka kl. 9. En af de første modtagere vil være 104-årige Elisiette Jensen fra Aalborg. Læs mere om hende her
Ifølge Statens Serum Institut har vaccinedoserne været pakket i Pfizers egne frysekasser under transporten fra Belgien, hvor temperaturen er holdt nede på minus 70 grader ved hjælp af tøris.

Af den grund skal de ansatte hos SSI have specielle handsker på for at kunne håndtere de livsvigtige varer, der skal flyttes til de 34 frysere, der er blevet indkøbt til formålet.
Det sker samtidig under et stort tidspres, for fryserne må kun være åbne i få sekunder ad gangen for at kunne holde de ekstremt lave temperaturer, der skal til, for at vaccinen virker. Derfor bliver doserne spredt ud til mange forskellige frysere.
Den første danske portion har ikke fyldt meget, da en frysekasse kan indeholde 4.875 doser – det vil sige, at det er lige præcis to frysekasser, der lørdag morgen er ankommet, hver doser befinder sig et lille hætteglas.
Allerede i den kommende uge vil Danmark modtage endnu større portioner, og de vil kun vokse for hver uge, der går.

I den kommende uge ventes der at blive leveret yderligere 38.025 vaccinedoser. I ugerne efter vil der komme knap 48.000 doser om ugen.
Danmark har lagt billet ind på at købe vaccinedoser fra Pfizer og BioNTech, så 1,5 millioner danskere kan vaccineres med vaccinen. Desuden vil Danmark købe yderligere 2,6 millioner doser af coronavaccinen. Den forventes dog først at kunne blive leveret i marts eller april 2021.
Men nu er Danmark altså meget tæt på at kunne begynde at vaccinere mod den coronavirus, der meste af 2020 har hærget ikke bare Danmark, men hele kloden. Indtil videre er det kun produktet fra Pfizer og BioNTech, der er godkendt til brug i EU.
Flere andre lande er begyndt at vaccinere. Det er allerede sket i blandt andet USA, Canada, Storbritannien, Serbien og Schweiz.
