Mads Ndlovu Finsen så igen og igen et billede blive delt på sociale medier, som viste en scene fra nattelivet i indre København.
På billedet ses en ambulance, en flok mennesker og forrest en ung mand, som bærer på en ung kvinde.
Og for Mads Ndlovu Finsen er det desværre ikke noget ukendt scenario. Han har kørt ambulance på Fyn, på Bornholm og i Hovedstaden, og han er nu den, der sender redningskøretøjer ud i København.
Men hvor folk bruger billedet som et argument for, at det københavnske natteliv er løbet løbsk, mener Mads Ndlovu Finsen, der er født i Odense, at folk misser den virkelig vigtige pointe i billedet.
Derfor gik han til tasterne og skrev et opslag på Facebook, som er delt hundredvis af gange.
»Spørger du mig og mange af mine reddere, sygeplejersker, læger og kollegaer, er det her billede hverken odiøst eller særligt københavnsk,« skriver Mads Ndlovu Finsen, inden han fortsætter:
»Sådan ser fest ud i Danmark i dag. Ikke bare i København eller andre større byer, men også i 'Søndre Bøvelse' og 'Vestre Langt Ude'. Ingen tager ansvar for det - mindst af alt forældrene til de unge - der mener, at det er samfundets og myndighedernes problem at tage sig af lille Lise og Magnus, når de har fået for meget at drikke og skal hjem og sove den ud i trygge rammer.«
For den tidligere ambulanceredder har set det igen og igen, uddyber han overfor B.T. Odense.
Når de unge mennesker har fået for meget at drikke, så tager forældrene ikke deres telefon.
Og ofte tør de heller ikke tage ansvar for deres egne berusede børn. I enkelte tilfælde oplever redningspersonale endda vrede, når far eller mor bliver bedt om at hente deres familiemedlemmer.
»Vi oplever sågar, at forældre kommer med persontrusler, når vi ringer efter dem,« siger Mads Ndlovu Finsen.
Faktisk mener han ikke, at billedet med ambulancen og den unge mand er så chokerende og i hvert fald slet ikke et særsyn. For det, at en ambulance bliver kaldt ud til unge, som har fået for meget sker weekend efter weekend, druktur efter druktur.
»Vi har et sundhedsvæsen og et alarmberedskab, der hele tiden ligger under for det pres, det er at tage vare på de unge i nattelivet. Hvis folk var bedre til at tage hånd om deres nærmeste, så ville det ikke være så stort et problem.«
Den tidligere ambulanceredder oplever, at der er en frygt fra forældrenes side for, at noget skal gå galt.
»Vi hører ofte, at forældre siger, 'det kan vi ikke tage ansvar for',« siger han.
»Men om de unge sover rusen ud derhjemme i trygge omgivelser eller i en hospitalsseng gør ingen forskel. Det vigtigste er, at folk ikke falder i søvn på ryggen, for så kan man blive kvalt i sit eget bræk, men det udgør altså en minimal risiko.«
Mads Ndlovu Finsen understreger også, at folk ikke ryger til udpumpning længere. Det er kun i meget alvorlige tilfælde, hvor der eksempelvis kan være tale om forgiftning af stoffer.
»Hvis man finder en person, der ligger helt fordrukken alene, så er det jo selvfølgelig ikke sådan, at man ikke må ringe efter hjælp, men jeg vil skyde på, at det drejer som én procent af de her tilfælde,« siger han.
Mads Ndlovu slutter med at rose den unge mand på billede. For den unge mand, er et godt symbol på pen person, der tager vare på sine nærmeste.