Blæsten hen over Danmark er taget til, og det kan på grund af de foregående dages snevejr skabe en nye trafikal udfordring: Snefygning.

B.T. har lørdag morgen været i kontakt med Vejdirektoratets trafikcenter, der meddeler, at bilister over hele Danmark generelt skal være særligt opmærksom på snefygning, hvis man kører på strækninger, der går på tværs af vinden.

Trafikken i især den sydligste del af Danmark har allerede haft problemer af den grund. Det er også her, der er faldet rigtigt meget sne i de seneste dage.

Det fik natten til lørdag vagtchefen hos Syd- og Sønderjyllands Politi til at komme med følgende advarsel via Twitter:

»Temperaturen og vinden gør at mange veje fyger til af sne. Er det nødvendigt at køre ud, i nat, så forbered dig. Varmt tøj, sneskovl, fuld tanket bil og anvend de større veje som ryddes først. Alt vinterberedskab er på gaden.«

Ifølge TV Syd har der i landselen siden fredag aften kl. 20 været 11 trafikuheld på grund af en kombination af glat føre og fygning af sne:

»Specielt på veje, der løber på tværs af vindretningen, ligger der snedriver, som forstyrrer trafikken,« siger vagtchef Nikolaj Hølmkjær til mediet.

Her er dog (endnu) ikke faldet ny sne i området.

»Der falder ikke sne nu. Det er sne, der er faldet tidligere, der fyger rundt dernede,« siger vagtchef hos DMI Henning Gisselø.

Det er en kraftig blæst fra øst og nordøst, der har ramt Danmark – og den er skyld i, at sneen bevæger sig rundt. Og der er mere sne på vej lørdag, så der kan også opstå nye problemer med snefygning andre steder i landet.

»I løbet af lørdag kommer der snebyger hen over Bornholm, og de trækker mod vest ind over Sydsjælland, Møn og Lolland-Falster, den sydlige del af Fyn og øerne og måske helt til Sønderjylland: Men det er lidt usikkert, om det når så langt,« siger DMI-vagtchef Henning Gisselø:

»Det giver også ny sne, der kan fyge.«

Også den østlige del af Jylland med kyst ud mod Kattegat kan få enkelte snebyger i løbet af lørdagen.

Den tiltagende vind vil også betyde, at der skal godt med tøj på, hvis man bevæger sig udenfor i løbet af lørdagen.

»Det bliver koldt. Vi kommer næppe over frysepunktet, og kombineret med vinden kommer det til at føles rigtigt koldt,« Henning Gisselø fra DMI.