Da Borgernes Parti skulle udvikle sin hårde udlændingepolitik, der blandt andet lægger op til massive udvisninger, indhentede partiet hjælp fra debattør og advokat Rasmus Munch Søndergaard.
En ny gennemgang af hans opslag på sociale medier – især platformen X – viser, at han giver udtryk for synspunkter, der ifølge en ekspert er »højreradikale«.

Alligevel fik Rasmus Munch Søndergaard sidste sommer til opgave at udvikle store dele af Borgernes Partis udlændingepolitik, som partiet siden er gået til valg på og nu arbejder for at gøre til virkelighed i Folketinget.
Det har Frihedsbrevet beskrevet, ligesom Rasmus Munch Søndergaard også selv har skrevet om det flere gange på sociale medier.
»Det er chokerende, rent ud sagt,« siger Tina Wilchen Christensen til B.T.
Hun er lektor på Aarhus Universitet og har speciale i højreekstremisme og radikalisering og finder Rasmus Munch Søndergaards opslag på sociale medier meget bekymrende:

»Det er vel ikke strafbart at være holocaustbenægter i Danmark, men det er der jo mange steder, hvor det er. Tænk, at en mand med de synspunkter føder politik ind i et parti, der er repræsenteret i Folketinget i Danmark.«
»Det er meget problematisk, at der via den politik, som han har udviklet, og som bliver ført ind på Christiansborg, bliver en forbindelse mellem Borgernes Parti og det ekstreme højre på den her måde,« fortsætter Tina Wilchen Christen og tilføjer:
»Det synes jeg er værd at rette opmærksomheden mod.«
Lars Boje Mathiesen har overfor Frihedsbrevet taget afstand fra Rasmus Munch Søndergaards syn på homoseksuelle og jøder, men det er ifølge Tina Wilchen Christensen ikke nok.

Rasmus Munch Søndergaard afviser udtalelserne fra Tina Wilchen Christensen. Han mener, at man ikke kan tage hende alvorligt, fordi hun tidligere har skrevet, at Socialdemokratiets udlændingeordfører, Frederik Vad, har et racistisk menneskesyn.
Selv kalder Rasmus Munch Søndergaard sig »kristen nationalist« og »racerealist«, hvilket med hans egne ord blandt andet betyder, at »der er forskelle mellem etniske grupper, som er væsentlige« og »relevante at kigge på«.
Da han skulle omsætte denne tænkning til Christiansborg-politik, inddrog han, som beskrevet af Frihedsbrevet, også medlemmer fra den højreradikale bevægelse Generation Identitær i arbejdet.
Efter eget udsagn holdt Rasmus Munch Søndergaard i den forbindelse flere lange møder med blandt andre partiformand Lars Boje Mathiesen og var desuden tæt ved at blive folketingskandidat for Borgernes Parti.

Kandidaturet blev dog droppet, blandt andet fordi Rasmus Munch Søndergaard deltog i en konference i USA med den højreradikale og antisemitiske amerikanske influencer, Nick Fuentes.
Det var især det, at Rasmus Munch Søndergaard på det sociale medie X ikke ville fordømme den palæstinensiske terrororganisation Hamas, der førte til, at Lars Boje Mathiesen droppede ham som folketingskandidat.
Men selv herefter fortsatte Rasmus Munch Søndergaard sit samarbejde med Borgernes Parti, siger han.
»Lars lovede, at jeg kunne arbejde i sekretariatet efter valget,« lyder det fra Rasmus Munch Søndergaard.

B.T. har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Lars Boje Mathiesen.
Da B.T. spørger Rasmus Munch Søndergaard ind til hans opslag, hvor han sår tvivl om omfanget af holocaust, svarer han, at han »ikke ved«, hvor mange jøder, der blev dræbt af nazisterne.
»Det, jeg skriver, er, at det nok ikke er seks millioner. Men nej, det tror jeg nok ikke længere. Og jeg synes heller ikke, at det er så vigtigt. Om det er en million eller flere, der er blevet myrdet, så er det en forbrydelse, som jeg modsætter mig.«
Dog fastholder han, at jøderne angiveligt styrer USA.

»Jeg er så kontrær. Jeg er stor fan af at lede efter gemt visdom der, hvor ingen andre tør kigge,« siger Rasmus Munch Søndergaard som forklaring på, at han for eksempel har videredelt et opslag med et parafraseret citat fra Ku Klux Klan-lederen David Duke.
»Det sjove og ironiske ved det opslag, hvis man har intelligens nok til at fatte det, er, at han problematiserer, at man i fremtiden kan komme i en situation, hvor hvide europæere bliver behandlet dårligt. Pointen er så, at ham, som alle hader, endte med at få ret,« siger Rasmus Munch Søndergaard.
Ret har også nynazisten David Lane, der er kendt for sloganet »14 words«, mener Rasmus Munch Søndergaard, der på X har tilsluttet sig dette.
»Alle, der siger, at vi ikke skal sikre en fremtid til hvide børn, de er ude på at slå mine børn ihjel. Ordlyden i de 14 ord er åbenlyst okay og en positiv ting i sig selv,« siger Rasmus Munch Søndergaard.
Han medgiver, at der er »en historik bag« sloganet, og at manden bag »var en ret langt ude fyr, der var voldsparat«. Dog er han enig i »ordlyden i sig selv«.
»Jeg vil da sige, at meget af det, jeg arbejder for, det er, at der er en fremtid for mine børn, som har den samme etnicitet som mig. Alle dem, der er ude på at udskifte det danske folk, det mener jeg er ekstremt,« fastholder Rasmus Munch Søndergaard.



