En middag i Thailand og et sommerhusbesøg i Sverige. 

Det er grundingredienserne i de nye detaljer, B.T. i dag kan afsløre i sagen om Sorø-borgmester Gert Jørgensens pengegaver til partifællen Peter Nygaard. 

»Vi kan se, at de holder ferie og laver sociale ting sammen. Det indikerer, at der er tale om det, der i forvaltningslitteraturen kaldes for et ‘varmt venskab',« siger Bente Hagelund, der er forvaltningsekspert og forfatter til flere lærerbøger om forvaltningsret.

Billederne vækker opsigt, fordi Peter Nygaard fra 2016 til 2019 fik 17.180 kroner af den konservative borgmester til en række fester i en privat medarbejderforening under Sorø Brandvæsen, hvor Peter Nygaard var formand.    

Pengene stammer fra den særlige og - har det vist sig - ulovlige borgmesterkonto, som Gert Jørgensen har brugt til at dele samlet 142.000 kroner ud af i form af blandt andet koncertbilletter til kommunes topfolk og kontante tilskud til en lokal bilforhandler. Og altså også til private drukfester.

Billederne er taget fra Gert Jørgensens egen, åbne Facebook-profil, og de dokumenterer, at han ser Peter Nygaard privat. Borgmesteren har blandt andet uploadet et billede fra 8. juli 2021, hvor han besøger Peter Nygaard i Sverige (se billedet øverst i artiklen).

»Et par fantastiske dage i Sverige er ved at være forbi. Svenskerne var utroligt imødekommende og bakkede op om Danmarks flotte og storslåede indsats ved EM i fodbold. Først et besøg hos Dorthe og Peter i deres sommerhus, så på Ikea Museet med efterfølgende besøg på Kosta Boda Art Hotel,« skriver Gert Jørgensen.

På et andet billede fra februar 2020 fremgår det, at borgmesteren 'blev budt på en fantastisk middag' af Peter Nygaard i Thailand, hvor de fejrer Peter Nygaards kones fødselsdag. Se billedet herunder: 

Billede af Peter Nygaard som spiser på restaurant med borgmester Gert Jørgensen i Thailand i februar 2020. Her var borgmesteren og hans bedre halvdel 'budt på middag' af Peter Nygaard og hans kone.
Billede af Peter Nygaard som spiser på restaurant med borgmester Gert Jørgensen i Thailand i februar 2020. Her var borgmesteren og hans bedre halvdel 'budt på middag' af Peter Nygaard og hans kone. Foto: Fra Facebook
Vis mere

Sorø Kommune har allerede erkendt, at der ikke har været lovhjemmel til at udbetale pengene til Sorø Brandmandsforening, og i en uvildig revisonsrapport bestilt af Sorø Kommune sår revisionsfirmaet BDO tvivl om Gert Jørgensens habilitet, da borgmesteren bevilgede pengene til Peter Nygaard.    

Med billederne bestyrkes mistanken, om at Gert Jørgensen var inhabil, da han bevilgede pengene fra den særlige borgmesterkonto.  

»Det understreger, at borgmesteren selvfølgelig burde have oplyst om sin relation til Peter Nygaard, inden han udbetalte pengene til foreningen og festerne,« siger forvaltningsekspert Bente Hagelund.  

Hun understreger, at man selvfølgelig også skulle have sikret sig, at det i det i det hele taget var lovligt at udbetale pengene.

»Det har det så vist sig, at det ikke var lovligt, og det viser, hvor mange lag der er i den her sag,« siger hun.

Lektor ved SDU og forvaltningsekspert Jøren Ullits – der tidligere har udtalt, at borgmesteren har 'et habilitetsproblem' –  siger:  

»Private besøg indikerer et nært venskabsforhold, så det understreger, at borgmesteren burde have oplyst om sin relation til partifællen, inden han valgte at støtte festerne. Det bestyrker mistanken om inhabilitet.«

Den nyligt offentliggjorte revisionsrapport fra BDO er et supplement til den redegørelse, som kommunen allerede har lavet til Ankestyrelsen.

Statens vagthund gik ind i sagen efter B.T.’s første historier om Gert Jørgensens særlige borgmesterkonto og eksperters kritik af hans brug af den i maj 2023.

Sorø Kommune har allerede lagt sig fladt ned. Borgmesterkontoen og Gert Jørgensens brug af den fra 2014 til 2022 var ulovlig, og der har manglet kontrol med de penge, der blev delt ud.

Se hvad der skete, da B.T. mødte Gert Jørgensen foran rådhuset i Sorø:

I december 2023 valgte Sorø Kommune at lukke ned for kontoen, og kommunen har siden iværksat en række tiltag, så borgmesteren ikke bare kan bruge løs af kontoen.

Kommunen har også forholdt sig til festerne i Peter Nygaards brandmandsforening og konkluderede allerede i juni 2023, at 'der ikke har været hjemmel til at udbetale pengene’. 

B.T. har spurgt Sorø Kommune og Gert Jørgensen ind til, hvorfor han donerede penge til sin partifælle uden at oplyse om deres relation. Kommunen henviser til redegørelsen til Ankestyrelsen, hvor der står:

»Administrationen vurderer ikke, at alene det forhold, at man er partifælle og/eller sidder i den samme kommunalbestyrelse og således har et tæt professionelt samarbejde indebærer, at man er udelukket fra at deltage i behandlingen af sager, som involverer partifællen som følge af inhabilitet. Administrationen er naturligvis løbende opmærksomme på eventuelle interessekonflikter, når der er anledning hertil«.

B.T. har talt med Peter Nygaard, der siger:  

»Pengene er gået til foreningen. Jeg har været brandmand i 39 år og alle årene har det været en tradition for, at borgmesteren har givet en cognac til kaffen til brandmandsfesterne. Gert Jørgensen har arvet traditionen fra sine forgængere«. 

Har du ikke tænkt over, at du måske kendte borgmesteren for godt, og at der måske var et habilitetsproblem?

»Helt seriøst, jeg har slet ikke tænkt, at det kunne blive et problem. Jeg har bare sørget for, at regningerne blev sendt videre til kommunen. Det har vi gjort i 39 år, og jeg kan ikke se, hvad der skulle sket ved det,« siger Peter Nygaard.

Opdateringer på Facebook viser, at Gert Jørgensen besøger dig i sommerhuset, og du spiser også middag med ham i Thailand med jeres koner. Så I har en nær relation, som er lidt mere end partifæller...

»Ja...altså vi ses jo, men jeg har virkelig ikke tænkt på det på den måde. Det har jeg virkelig ikke,« siger Peter Nygaard.

Men kan du ikke se, at der ser forkert ud, at du modtager penge til din medarbejderforening fra Gert Jørgensen, som du besøger privat i et sommerhus? 

»Selvfølgelig har jeg kendt Gert, der er ikke noget i det. Jeg havde ikke forestillet mig, at det skulle blive et problem. Jeg synes lidt, at jeg kommer i fedtefadet uden, at det er rimeligt. Jeg har altid været loyal og ærlig,« siger Peter Nygaard.

Jeg har eksperter, der siger, at borgmesteren skulle have erklæret sig inhabil ift. at udbetale pengene?

»Det har jeg ikke forstand på. Jeg forsøger at gøre det bedste på alle måder, og cognac til kaffen (i medarbejderforeningen, red.) er foregået i alle de 39 år, jeg har været med, men det gør det selvfølgelig ikke mere rigtigt, hvis det er ulovligt. Det ved jeg godt,« siger Peter Nygaard.