Skatteeksperter undrer sig meget over, at den nu ekskluderede formand for Nye Borgerlige, Lars Boje Mathiesen, bad om at få 350.000 kroner overført fra partiet til egen konto.

Helt konkret skulle Lars Boje Mathiesen bruge pengene til et personligt brandingprojekt, og derfor ville han have dem overført fra en konto hos partiet til sin egen private. Det afviste hovedbestyrelsen at gøre, og det var en af hovedårsagerne til, at han torsdag blev ekskluderet.

Michael Bjørn Hansen, der er skatteadvokat og tidligere kontorchef i Skatteministeriet, lægger ikke fingre imellem i sin vurdering:

»Jeg må sige, at det er en katastrofe og torskedumt, at pengene til en brandingkampagne skulle  overføres til hans private konto, da det så ville gøre, at han ville få dispositionsretten for pengene, og derfor skulle betale skat,« siger Michael Bjørn Hansen.

Lars Boje Mathiesen forklarer, at det ikke var meningen, at brandingkampagnen direkte skulle relatere sig til Nye Borgerlige.

»Vi har talt om at lave noget, som vi kaldte »Boje på Borgen. Det skulle blandt andet være et YouTube-univers, men også andre ting. Blandt andet skulle der laves noget merchandise, såsom kasketter, T-shirts og den slags,« sagde Lars Boje Mathiesen tidligere fredag til B.T.

Det lyder da som noget partiet helt oplagt ville finansiere?

»Det er fordi, at det er personlig branding. Der var vurderingen, at det kunne ligge lidt uden for reglerne for, hvordan sådan noget kunne finansieres fra partiets side,« svarede Lars Boje Mathiesen.

Men det er først det øjeblik, at pengene til brandingprojektet skulle overføres til Lars Boje Mathiesens private konto, og han dermed ville få den fulde dispositionsret til pengene, at de ville være skattepligtige.

»Lars Boje Mathiesen kunne ovenikøbet selv sidde med de andre i ledelsen i partiet og aftale, hvordan kampagnen skulle laves, og så skulle der ikke betales skat af pengene. Men når pengene skulle overføres til Lars Boje Mathiesens konto, så ville han få dispositionsretten, og så ville der være skattepligt af pengene,« siger Michael Bjørn Hansen.

En anden skatteadvokat – Torben Bagge – peger også på, at 'Boje på Borgen' kunne være personlig branding af Lars Boje Mathiesen og stadig være helt skattefrit, så længe partiet ville betale for den.

»Det har kæmpe betydning om den pågældende skatteyder selv råder over pengene, eller om det i gåseøjne er hans arbejdsgiver. Hvis partiet gerne ville markedsføre ham, så ville det ikke være nødvendigt at bede om at få pengene sendt til egen konto,« siger Torben Bagge, der er ansat i TVC Advokatfirma (H).

B.T. har foreholdt Lars Boje Matthiesen kritikken, men han er ikke vendt tilbage.

Hør B.T.s politiske podcast Slottet & Sumpen: