Der er små sprækker i SF.
Mens partiet går efter en plads i en regering med Socialdemokratiet, peger flere kommentatorer på, at det kræver indrømmelser, især på udlændingepolitikken.
Og netop her viser uenigheden sig.
For lørdag morgen, kort før SFs landsmøde, kunne DR fortælle, at flere SF-kandidater ikke bakker op om regeringens udvisningsreform, selvom partiets folketingsgruppe gør.
En reform, som flere eksperter mener kan føre til brud på menneskerettighedskonventionerne.
B.T. har også talt med medlemmer på landsmødet, der er uenige med partitoppen - men formand Pia Olsen Dyhr holder fast.
»SF er et parti, hvor man godt kan mene noget andet end det, vi mener på Christiansborg. Men vores holdning og position – også efter et valg – er, at vi bakker op om det,« siger hun til B.T.
Kernen i udvisningsreformen er, at udenlandske statsborgere, der får en fængselsdom på over et år, som udgangspunkt skal udvises. Det er også en del af Socialdemokratiets nye udlændingeudspil.
I et bilag til reformen fremgår det, at der er risiko for, at Danmark vil bryde menneskerettighederne.
Hvorvidt det er vigtigere for SFs partitop at kunne udvise flere kriminelle udlændinge end at overholde konventionerne, svarer Pia Olsen Dyhr således:
»Det er ikke en modsætning, for vi bakker faktisk op om konventionerne. Det skal stå helt klart,« siger hun.
Når du på SFs talerstol lige har understreget, hvor vigtigt det er at værne om den internationale retsorden, hvordan hænger det så sammen med, at I bakker op om en reform, der potentielt kan bryde med konventionerne?
»Danmark vil rette sig efter en dom fra Menneskerettighedsdomstolen. Det er vigtigt at understrege,« siger hun og fortsætter:
»Der skal også være balance i den her debat. Det her handler jo om folk, der begår grov kriminalitet, og der mener jeg, at det er rimeligt, at de bliver sendt ud af landet.«
Pia Olsen Dyhr peger samtidig på, at SF mener, at unge, der er født og opvokset i Danmark og ikke har begået kriminalitet, skal have statsborgerskab som 18-års gave.
Et forslag, som Socialdemokratiet indtil videre har afvist.
»SF og Socialdemokratiet er heldigvis to forskellige partier, det er jo det smukke ved det. Og jeg har prøvet at forhandle med Socialdemokratiet før. Det gjorde vi i 2019, da vi lavede regeringsgrundlag,« siger hun.
»Der fik vi også en fair, men stram udlændingepolitik.«
Men kan du gå i regering med Socialdemokratiet, når de siger, at de ikke rykker sig en millimeter på det her område?
»Jamen, vi har ikke ultimative krav, men vi kommer til at forhandle med socialdemokraterne om, at der skal noget balance ind i det her,« siger hun.
Flere blå partier har tidligere advaret om, at en regering med SF kan tvinge Socialdemokratiet til at lempe deres udlændingepolitik. Læs mere HER.

