Han satsede hele butikken ved at udskrive lynvalg til parlamentet efter et EU-valg, hvor højrefløjspartiet National Samling stormede frem.

Men lykkedes den franske præsident, Emmanuel Macron, med sit sats?

»Det kommer lidt an på, hvad man vil opnå,« lyder svaret fra Kirsten Biering, der er tidligere ambassadør i Frankrig og i dag er seniorrådgiver ved både Tænketanken Europa og Dansk Institut for Internationale Studier.

Hun fortsætter:

»Hvis man gerne endnu engang vil prøve at standse Marine Le Pen og den stadige fremgang for hendes parti, National Samling, så var det måske en meget god idé. For det lykkedes jo. Til gengæld har præsidenten så fået et politisk Frankrig, hvor det vil være endnu sværere at danne en effektiv regering. Fra den vinkel, så ved jeg ikke, hvor godt hans væddemål egentlig lykkedes.«

Efter søndagens valg er det franske parlament nu splittet i tre. 

Venstrefløjsalliancen Den Nye Folkefront (NFP) ser ud til at blive størst. De bliver efterfulgt af endnu en alliance, nemlig Ensemble, der blandt andet består af præsident Macrons parti, Renaissance.

Begge alliancer er indgået med det formål at holde National Samling fra magten.

Højrefløjspartiet National Samling endte med blot at blive tredjestørst, selvom mange meningsmålinger forud for valget havde spået dem en stor valgsejr.

Men ingen af de tre grupper har et flertal bag sig. Og fordi man i Frankrig har tradition for, at et parti eller en politisk gruppe skal have absolut flertal for at danne regering, venter en svær og usikker periode forude, vurderer Kirsten Biering.

»Det franske parlament er nu splittet op i tre store politiske grupperinger, som hver især vil få meget svært ved at få det absolutte flertal. Her kan vi se tre lige store grupper, som hver især vil skulle hente 100 ekstra mandater udenfor sin egen gruppe for at kunne nå den magiske grænse på 289 mandater i Nationalforsamlingen. Det vil blive rigtigt svært,« siger Kirsten Biering til og tilføjer:

»Derfor bliver Frankrig måske nødt til at slutte sig til den meget store gruppe af europæiske lande, der har koalitionsregeringer. Og det er virkelig ukendt land.«

Ifølge Kirsten Biering taler man om, at det vil tage mange uger at danne en regering.

Foreløbig har Den Nye Folkefront annonceret, at alliancen i den kommende uge vil pege på en kandidat til premierministerposten.

De får ifølge Frankrigs indenrigsministeriums foreløbige valgopgørelse 182 pladser i Underhuset.

Præsident Emmanuel Macrons Ensemble-alliance står til 168 pladser, mens det nationalistiske parti National Samling står til at få 143 pladser.

Der skal vælges i alt 577 medlemmer af Underhuset.

De endelige valgresultater ventes senere mandag.

Frankrigs nuværende premierminister er Gabriel Attal, som er medlem af Ensemble. Han meddelte søndag aften, at han mandag vil indgive sin afskedsbegæring til Emmanuel Macron.