Troels Lund Poulsen (V) svarer nu hårdt igen på den amerikanske præsident Donald Trumps »ydmygende« anklage mod dansk forsvar.

Kritikken har gået på, at Grønland reelt kun er blevet oprustet med nogle ekstra hundeslæder det seneste år.

I en skriftlig kommentar til B.T. onsdag erkender forsvarsminister Troels Lund Poulsen da også, at »Danmark i mange år ikke har investeret tilstrækkeligt i Arktis.«

Men her stopper enigheden også. 

For Troels Lund Poulsen påpeger, at regeringen i løbet af 2025 har landet to store Arktisaftaler om oprustning.

»Det er store og vigtige aftaler til en samlet værdi af over 42 mia. kroner over de kommende år og som leverer på en række centrale områder, herunder nye arktiske skibe, maritime patruljefly samt styrket satellitkapacitet, overvågning og signalindhentning.«

TOPSHOT - Former US President and Republican presidential candidate Donald Trump gestures as he speaks during a campaign rally at Van Andel Arena in Grand Rapids, Michigan on November 5, 2024. (Photo by KAMIL KRZACZYNSKI / AFP)
TOPSHOT - Former US President and Republican presidential candidate Donald Trump gestures as he speaks during a campaign rally at Van Andel Arena in Grand Rapids, Michigan on November 5, 2024. (Photo by KAMIL KRZACZYNSKI / AFP) Kamil Krzaczynski/AFP/Ritzau Scanpix

Troels Lund Poulsen fortsætter:

»Herudover øges den militære tilstedeværelse med en ny militær enhed under Arktisk Kommando, ligesom der etableres et nyt militært hovedkvarter til Arktisk Kommando i Nuuk.«

Det var natten til mandag, at præsident Donald Trump med et hånende smil sagde, at Danmark blot havde øget sikkerheden i Grønland med endnu en hundeslæde.

Ifølge forsvarsekspert Peter Viggo Jakobsen er der noget om snakken.

De aftaler, som den danske regering har indgået, kan nemlig ikke ses i Grønland endnu. 

»På kapacitetssiden er der ikke kommet noget,« har Peter Viggo Jakobsen udtalt til B.T.

Særligt historisk set har Danmark ligefrem været »nogle nasserøve,« har det tilmed lydt fra forsvarseksperten. 

Kritikken fik Troels Lund Poulsen også lejligheden til at svare på tirsdag efter det ekstraordinære møde i Udenrigspolitisk Nævn.

Adspurgt, af B.T., om Trump i virkeligheden ikke har ret, når han siger, at vi reelt kun har leveret hundeslæder, svarede Troels Lund:

»Det er simpelthen ikke korrekt. Og jeg har ikke tænkt mig, at jeg skal stå og have sådan en offentlig polemik med den amerikanske præsident,« lød det fra Troels Lund.

Sidstnævnte påpegede, at eksempelvis lufttankningskapacitet er noget nyt, der ikke var til rådighed for et par år tilbage.

»Så vi har allerede taget mange initiativer. Men jeg skal da heller ikke lægge skjul på, at nogen af de kapaciteter, som vi har besluttet at købe, der er vi i den situation at dem venter vi på bliver leveret,« lød det fra Troels Lund, hvorefter han med syvtommersøm slog fast:

»Men det med at sige, at der slet ikke er taget nogen initiativer, det er forkert.«

Følg med i B.T.s liveblog om situationen mellem Danmark, Grønland og USA HER.