Der er mandag morgen sket en stribe af uheld flere steder på de danske veje.
Det har skabt køer og ekstra kørselstid for mange morgentrafikanter.
Senest er der ved 8.15-tiden meldinger om et uheld på Køge Bugt Motorvejen i nordgående ved Ishøj-udfletningen.
DR P4 Trafik skriver, at to spor er spærret. Ifølge Vejdirektoratet vil arbejdet vare frem mod kl. 9.15.

Opdateret kl. 9.15: Der skulle nu være ryddet på på Køge Bugt Motorvejen.
Der er ved 8-tiden ligeledes meldinger om problemer ved København, hvor der på Motorring 3 i sydgående retning er sket et uheld mellem afkørsel 20 Gladsaxe og afkørsel 21 Frederikssundsvej.
Her er der ifølge Vejdirektoratet kun et spor farbart, og der er kødannelse.
Opdateret kl. 8.22: Alle spor på Motorring 3 er igen farbare.
På E45-motorvejen nord for Aarhus er venstre vognbane spærret mellem afkørslerne Aarhus S og Aarhus V.
Ved 8-tiden meldes der, at der er tale om et harmonikasammenstød.
Opdateret kl. 9.15: Ved Aarhus skulle der være ryddet op.
Længere mod syd har der ligeledes været et uheld – ved 7.30-tiden – hvor flere biler har været involveret mellem afkørslerne 58 Hornsted og 59 Hedensted.
Her har der også været kødannelse i nordgående retning.
Opdateret kl. 8.32: Ved Hornsted/Hedensted-afkørslerne skulle der være ryddet op, mens der stadig er kø, der skal afvikles.
Tidligere mandag morgen har der været et uheld på Holbækmotorvejen, hvor kun et spor ved 6.30-tiden var farbart. Her var der en overgang en ekstra rejsetid på omkring 30 minutter.
Her blev der ryddet op og igen farbart ved 7-tiden.
Lidt længere mod sydvest på Sjælland var der også tidligere på morgenen trafikale udfordringer på Rute 231 Mørkøvvej, lyder det fra DR P4 Trafik.
Her var et træ væltet mellem Undløse og Tømmerupvej, hvilket betød, at der var spærret i begge retninger.
Kilder: DR P4 Trafik, Dansk Trafikinfo, Vejdirektoratet.



