En dansk mand har angiveligt skudt og dræbt sin nigerianske kone og parrets fireårige datter i deres hjem i den nigerianske by Lagos.

Det skriver det nigerianske medie Pulse.ng.

Ifølge mediet har drabene angiveligt fundet sted torsdag i familiens hjem i Lagos.

Udenrigsministeriets Borgerservice bekræfter over for BT, at en dansk mand er tilbageholdt i Nigeria.

»Udenrigsministeriet kan bekræfte, at en dansk statsborger er tilbageholdt i Nigeria. Ambassaden og konsulatet i Nigeria yder den sædvanlige konsulære bistand. Udenrigsministeriet har tavshed i personsager og kan ikke bidrage med yderligere oplysninger,« lyder det fra Udenrigsministeriets Borgerservice.

Fie West Madsen

Mandens kone er ifølge Pulse.ng den nigerianske sanger Ali Zainab Nielsen, også kendt under kunstnernavnet Alizee.

Fredag aften har sangerindens management udsendt en officiel udtalelse, som bliver refereret i flere medier, herunder det nigerianske medie The Guardian Nigeria.

'Petra Entertainment Limited har med chok modtaget nyheden om vores kunstner Nielsen Zainab Joy og hendes datters død i deres hjem på Banana Island i Lagos den 5. april 2018,' lyder det blandt andet i udtalelsen.

Her påpeger managementet samtidig, at der i flere medier har floreret divergerende oplysninger om den anholdte mands nationalitet. Flere medier har skrevet, at vedkommende er italiensk eller asiatisk, men han er altså dansk, understreger Petra Entertainment Limited ifølge The Guardian Nigeria.

Politiet har startet efterforskning af sagen, og politiets talsperson SP Chike Oti bekræfter ifølge Pulse.ng, at man har kontaktet den danske ambassade i Nigeria og informeret den om, at man nu har startet en efterforskning, der involverer en dansk borger.

/ritzau