Politiet rykkede i weekenden gentagne gange ud til slagsmål mellem forskellige bandegrupperinger under Mørke byfest på Djursland.
Det skriver Østjyllands Politi i deres døgnrapport. Ifølge politiet var grupperne uniformeret i tøj med deres tilhørsforhold.
B.T. erfarer, at det natten til lørdag var personer med tilknytning til rockerklubben Comanches MC i Randers, der tørnede sammen med en flok lokale.
Comanches MC hed tidligere Satudarah, men i sidste måned kappede de danske rockere båndene til den hollandske klub og startede under eget navn. Siden har klubben manifesteret sig flere steder - blandt andet i Jylland.
Det har ikke været muligt at få oplyst, hvad der antændte slagsmålet mellem rockerene og de lokale, men i døgnrapporten oplyser politiet, at man løbende fik ro på konflikterne.
Byfesten lukkede klokken to, men det gjorde volden ikke. Umiddelbart derefter opstod der endnu et slagsmål mellem 10 person uden for festpladsen.
De var alle forsvundet, da politiet kom retur.
Comanches MC var ikke den eneste rygmærkeklub, som deltog i festen. Natten til søndag skabte et medlem af Hells Angels støttegruppe, AK81 flere gange uro til byfesten.
Ifølge B.T.s oplysninger var det dog ikke politiet, men et fuldgyldigt medlem af HA, der sendte rockerlærligen hjem i seng.
I alt kunne Østjyllands Politi notere seks anholdte, flere sigtelser for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen og fornærmelig tiltale over for betjentene.
