»Det her et skønt læserbrev. Jeg troede ikke, vi kunne finde flere tinge at hidse os op over, men Anders Aggers weekend er nu også et tema, der får folk til tasterne.«

Sådan lyder en af flere kommentarer på Twitter, efter at Kristeligt Dagblad onsdag bragte et læserbrev med overskriften 'Anders Agger virker møgforkælet'.

Læserbrevet fulgte som reaktion på, at samme avis 12. marts havde et interview med den populære DR-vært, hvor han blev spurgt ind til sin weekend.

I interviewet udtalte Anders Agger blandt andet, at hvis han om søndagen til morgenmad får Fanø-laks, røræg og kaffe fra Coffee Collective, kan han ikke bede om mere, og det fik altså teologistuderende Lars Mikael Døring fra Brabrand til at reagere.

I sit læserbrev skrev han blandt andet:

»Måske vil han gerne fremstå ydmyg, men i mine øjne forekommer han både svineheldig og møgforkælet.«

Ud over at medføre en række kommentarer på sociale medier er læserbrevet fredag nu den mest læste artikel på Kristeligt Dagblads hjemmeside, og det overrasker Lars Mikael Døring, da B.T. ringer til ham for at høre, hvorfor han overhovedet skrev sit læserbrev.

Den 52-årige østjyde forklarer, at det egentlig er tilfældigt, at han lige netop skrev om Anders Agger. Han ser stort set aldrig tv og dermed heller ikke Anders Aggers programmer, så det var udelukkende udtalelserne i interviewet, han blev en lille smule provokeret af.

»Anders Agger siger, at han ikke kan bede om ret meget, men i virkeligheden beder han jo om nogle ret specifikke, luksuriøse ting. Så på den måde bliver hans forsøg på at fremstå lidt ydmyg og nøjsom i stedet til at fremstå lidt forkælet.«

Lars Mikael Døring tilføjer:

»Jeg mener, der er en hårfin balance mellem at være ydmyg og nøjsom og så faktisk være det modsatte. Tit, når man siger 'Jeg skal ikke bede om ret meget', så beder man i virkeligheden om ret meget. Så jeg skrev det, fordi jeg syntes, det var lidt komisk. Der er jo mange, der er i en helt anden situation, at hvis de bare kan få brød søndag morgen, så er de glade. Det skal man huske – og det tror jeg, også han gør.«

Lars Mikael Døring understreger, at læserbrevet blot er hans opfattelse af Anders Aggers citater – og det kan jo være, han tager fejl, fortæller han med et grin.

»Jeg ved godt, der er mange andre ting, man kan brokke sig over – og jeg synes heller ikke, jeg brokker mig. Jeg synes bare, det er noget, man kan tænke over. Jeg griner også ad mig selv ved nævne, at jeg selv er forkælet og desuden ikke er begejstret for den kaffe, han nævner.«

Hos Kristeligt Dagblad fortæller debatredaktør Johannes Henriksen, at Anders Agger generelt optager deres læsere.

»Det er bestemt mit indtryk, at en stor del af vores læsere holder af at følge Anders Aggers tv-programmer. Det kan hænge sammen med, at Aggers journalistik ofte har et eksistensperspektiv, som vores læsere sætter pris på. Vi har på Kristeligt Dagblad interviewet Anders Agger ved flere lejligheder, og det er ofte blevet læst af mange.«

De bragte læserbrevet af én simpel grund:

»Læserbrevet er en kort og klart formuleret holdning til et interview med Anders Agger, vi bragte den 12. marts, og den slags læserdebat engagerer ofte læserne, både i den trykte avis og på de sociale medier.«

Anders Agger har ikke haft lyst til at kommentere artiklen.