Tv-værten Cecilie Hother har for nyligt stået frem i pressen og fortalt, at hun er gravid, og at hun nu er i sjette måned.
Nu afslører vejrværten på sin Instagram, at hun og ægtemanden Thomas Honoré venter sig en lille dreng, og med opslaget har hun også delt scanningsbilledet.
»Som vores søde dejlige læge på Riget sagde: “Der er vist ingen tvivl om at der er en tap!”, skriver Hother.
»Nu skal der købes blåt og grønt til vores lille søn. Og Jeppe Tobias Honore og Ellinor skal have en lillebror. 2020 bliver fantastisk.«
Cecilie Hother har tidligere på året været meget åben om, at hun aborterede et drengebarn sent i sin graviditet.
Hun har brugt sociale medier til at fortælle om, hvordan sorgprocessen har været, og hvilke måder hun har rakt ud til andre mennesker for at finde støtte i sin proces.
Det var 2. marts, at tv-værten mistede sin ufødte søn, og i april skrev hun et opslag på sin Instagram-profil rettet til sine følgere.
'Hvor er I modige, hvor er I stærke, og hvor jeres hjerter bløder. I skal vide, at jeres historier rører mig dybt,' skrev Cecilie Hother på Instagram, hvor hun henvendte sig til de mange mennesker, der havde skrevet til hende med 'personlige og tragiske' historier:
'Vores smerte er vores egen. Vores bearbejdning af sorgen er vores egen. Men det umenneskelige tab vi har været ude for, det er vi fælles om, og vores liv bliver aldrig det samme igen.'
Hun havde i januer fortalt om, at hun ventede en lillebror til sin datter Ellinor, men barnet nåede ikke at komme til verden og blive en del af familien udenfor sin mors mave.
'Lørdag mistede vi vores elskede lille søn. Han nåede desværre ikke tid sammen med os, men det gør hverken kærligheden eller savnet til ham mindre,' skrev hun i et opslag.
I det hele taget har Hother været åben om nogle af de svære ting, som hun har været igennem i sit liv. Hun har også tidligere fortalt om sin kamp med sygdommen PCO, som betyder, at man har øget mandligt kønshormon. For nogle betyder det også, at man kan have svært ved at blive gravid.



