Det var temmelig akavet, da en kendt komiker forsøgte at få O.J. Simpson til at indrømme, at han slog sin ekskone ihjel.
Den britiske komiker Sacha Baron Cohen - af mange bedre kendt som manden bag Borat - forsøgte i sin nye tv-serie 'Who Is America' at fuppe O.J. Simpson til at tilstå mordet på sin ekskone.
Den forhenværende amerikanske fodboldsstjerne klarede som bekendt frisag, da han i 90'erne var anklaget for at have dræbt både ekskonen, Nicole Brown, og hendes ven, Ron Goldman.
Lige siden har verden gisnet om, hvorvidt sportsstjernen nu også er uskyldig, og trods frifindelsen blev han siden fundet ansvarlig for de to dødsfald i et civilt søgsmål i 1997.

Simpson selv skrev siden den fiktive roman 'If I did if' (Hvis jeg gjorde det, red.), hvor han detaljeret beskrev, hvordan han ville have begået mordene, hvis han altså havde gjort det.
Sacha Baron Cohen har den seneste tid taget fusen på kendisser som blandt andre Alaskas forhenværende guvernør og eksvicepræsidentkandidat Sarah Palin og den konservative sherif Roy Moore i tv-showet 'Who Is America'.
I søndagens udgave var han forklædt som den italienske millionær og playboy Gio Monaldo og prøvede flere gange - forgæves - at få Simpson til at hoppe i med begge ben.
Under interviewet omtaler Gio Monaldo, alias Cohen, ifølge USAToday dem begge som 'lady killers' og indrømmer, at han selv gå med tanker om at tage livet af sin kæreste.
Hertil udbryder O.J. kort og godt: »Stop! Stop!«
På et tidspunkt kommer en kvinde ind, som skal forestille millionærens kæreste. Hun har store problemer med at genkende O.J., og først da Gio Monaldo begynder at stikke ud efter hende i luften med en fiktiv kniv, går det op for hende, hvem der sidder over for hende.
Til sidst fortæller Monaldo, at han har en partner, som er besat af 90'ernes mest kendte dobbeltdrab, og som gerne vil vide, hvordan Simpson slap godt fra det.
»Hey, hey, hey - jeg slap ikke af sted med noget som helst,« lyder det prompte fra Simpson.

Selv om O.J. Simpson ikke falder for Cohens tricks, tager han antydninger med højt humør.
Flere begyndte da også straks at diskutere, om Simpson allerede fra start havde gennemskuet, at det var komikeren og ikke en italiensk millionær, han sad overfor.