Annette Heick er skuffet.
Skuffet som P4-lytter over, at der ikke er nogen danske kvindelige kunstnere mellem 45 og 60 år, som bliver afspillet på P4.
Det forklarer hun i et videoopslag på sin Instagram-profil.
I videoen siger hun, at den gennemsnitlige lytter af radiokanalen er en kvinde, der er 52 år. En kategori hun selv falder ind under.
»For mig ville det være vigtigt som P4-lytter, og jeg er meget stor lytter, at jeg havde nogle tekstuniverser en gang i mellem, hvor jeg føler mig ramt, set og forstået eller noget, der var repræsentativt for det sted, med den alder jeg har nu, og hvor jeg er i livet lige nu,« forklarer hun og fortsætter:
»Når jeg går ind og kigger på de offentlige playlister fra den forgange uge på P4, så kan jeg se, at det er De eneste to, Volbeat, Rasmus Nøhr, Outlandish, Nik og Jay, Johan Olsen, og Thomas Buttenschøn. Når man kigger på kvindesiden, så er der ikke nogen. Ikke en eneste. Det er ret vildt, når den gennemsnitlige lytter er kvinde og 52 år.«
Annette Heick forklarer efterfølgende, at det ikke er, fordi hun har noget i klemme som musiker selv, men som menig P4-lytter.
I opslaget har hun tagget mange danske kvindelige kunstnere i samme aldersgruppe.
Det er blandt andet Karen Mukupa, Signe Svendsen og nyforlovet Pernille Rosendahl.
Alle har kvitteret med en støttende kommentar, hvor blandt andet Pernille Rosendahl kommenterer, at hun er begyndt at slukke for radioen som konsekvens af de manglende kvindelige musikere.
Ledende redaktionschef i Kultur, Debat og Musik, Gustav Lützhøft skriver følgende i en mail til B.T.
»Jeg hilser bestemt debatten velkommen, men jeg vil gerne slå fast, at DR ikke afviser kunstnere – heller ikke på baggrund af alder. Ambitionen med vores musikindhold på tværs af radio, tv og digitalt er at skabe et bredt tilbud, hvor alle danskere kan finde relevant indhold at spejle sig i, uanset alder eller om man er til jazz, pop, rock eller noget helt fjerde. Når det er sagt, er vi helt bevidste om udfordringen i forhold til repræsentation af kvinder i dansk musik,« siger han og fortsætter:
»Vi ønsker at være en del af løsningen på den udfordring, og vi arbejder derfor målrettet med mangfoldighed i al vores indhold. Som et led i det har vi siden 2019 haft et særligt fokus på at øge den kvindelige repræsentation i vores musikindhold. Det er vi indtil videre lykkedes rigtig fint med, men vi er ikke er i mål endnu.«

