»Alle som kender mig, ved at jeg er en rar person som ikke vil nogen noget ondt.«
Det udtaler Kristian Jensen I en pressemeddelelse til Frederikshavns White Hawks hjemmeside, om slaget der gjorde en modstander bevidstløs i ishockey-kampen mellem Frederikshavns White Hawks og Odense Bulldog i fredags.
Hændelsen skete da Kristian Jensen flåede, Odense Bulldogs Lucas Bjerre Rasmussen ned, og i faldet mistede Rasmussen sin hjelm, og modtog derefter et slag fra Kristian Jensen. Et slag som han nu fortryder:
»Hændelsen i fredags ved jeg udmærket godt er uacceptabel og ikke hører hjemme i ishockeysporten.«
»Jeg var meget frustreret i situationen, og alt skete så hurtigt. Jeg opdagede ikke, at hjelmen var røget af Lucas, da jeg gav ham et slag, og jeg nåede ikke at tænke. Det er dog ingen undskyldning, og jeg er meget ked af, at Lucas kom til skade. Jeg ønsker ham kun det bedste og god bedring.«
Kristian Jensen har modtaget 17 spilledages karantæne for hændelsen, og det er den hårdeste straf i nyere tid i dansk ishockey.
Men på trods af den historiske hårde straf, så kommer klubben ikke til at anke dommen. Det oplyser direktør hos Frederikshavn White Hawks, Henrik Andersen til B.T.
»Vi er meget berørte af situationen, og som klub tager vi selvfølgelig klart afstand til den. Uden for isen er Kristian jo en sød og rar person, der ikke gør nogen fortræd, men det slog bare klik for ham. Han har aldrig gjort sådan noget før,« siger direktøren og fortsætter:
»Men hans handling kan ikke retfærdiggøres. Sket er sket, og nu har han fået sin dom.«
Henrik Andersen forklarer ligeledes, at klubben nu vil sætte sig ned og drøfte og diskutere det hele igennem. Dermed vides det endnu ikke, om Kristian Jensen bliver straffet af Frederikshavn White Hawks.
Tidligere søndag kom det også frem, at en fan har anmeldt ishockeyspilleren for vold. Den del har klubben dog ikke nogle kommentarer til, fortæller Henrik Andersen.
Straffen betyder at Kristian Jensen ikke kommer på is igen før den 1. december.


