Letland bliver enevært for ishockey-VM efter fravalg af Hviderusland. Danmark havde budt sig til som medvært.
Ishockey-VM skal udelukkende afvikles i Riga i Letland, oplyser Det Internationale Ishockeyforbund, IIHF, på Twitter. Dermed er Danmark ikke valgt som medvært.
Halvdelen af værtskabet var blevet ledigt, efter at Hviderusland fik frataget sin del af værtskabet, som skulle have været afviklet i Minsk.
Ud over Danmark havde Slovakiet og Litauen også meldt sig på banen til at overtage halvdelen af værtskabet. Men ingen medvært er blevet valgt.
Hviderusland fik frataget værtskabet, fordi landet har oplevet voldsomme demonstrationer rettet mod præsident Aleksandr Lukasjenko, efter at han i august blev genvalgt.
Oppositionen beskyldte præsidenten for at have svindlet med valget, og EU har siden indført sanktioner mod Lukasjenko.
Desuden vurderede en ekspertgruppe nedsat af IIHF, at Hviderusland ikke håndterede coronapandemien tilstrækkelig forsvarligt.
Slutrunden begynder 21. maj og varer frem til 6. juni.
/ritzau/