Selvom de danske håndboldkvinder lige akkurat ikke formåede at gå hele vejen til finalen ved dette års EM-slutrunde, så er de gode præstationer blevet bemærket.
Både Sandra Toft og Line Haugsted har således fundet vej til EM's All-Star-hold.
Det oplyser det europæiske håndboldforbund (EHF) søndag forud slutrundens sidste spilledag.
Om Sandra Toft, skriver de:
»Sandra Toft er blevet kåret som kampens spiller ikke færre end tre gange. Den inspirerende danske kaptajn har konstant haft en af de bedste redningsprocenter med 37. Toft var også den bedste målmand ved EM i 2016.«
Der er også roser til Line Haugsted, der er blevet kåret til turneringens bedste forsvarsspiller:
»Mange har fremhævet det danske forsvar som særdeles effektive ved EM, og Line Haugsted har været kernen i det forsvar. Med ti blokerede skud og ni steals topper hun forsvarernes rangliste foran alle andre semifinaler.«
Udover Danmark er Norge repræsenteret med hele tre spillere, mens Rusland, Montenegro, Kroatien og Frankrig alle har en enkelt spiller på holdet.
Du kan se hele All-Star-holdet her:
Målvogter: Sandra Toft (Danmark)
Venstre fløj: Camilla Herrem (Norge)
Venstre back: Vladlena Bobrovnikova (Rusland)
Playmaker: Stine Bredal Oftedal (Norge)
Højre back: Nora Mørk (Norge)
Højre fløj: Jovanka Radicevic (Montenegro)
Stregspiller: Ana Debelic (Kroatien)
Bedste forsvarsspiller: Line Haugsted (Danmark)
MVP: Estelle Nze Minko (Frankrig)
Toft, Haugsted og resten af de danske stjerner har søndag mulighed for at få en EM-bronzemedalje om halsen.
Det kræver en sejr over Kroatien, der samtidig ville sikre landsholdet den første medalje i syv år.
Bronzekampen spilles klokken 15.30, og du kan følge med før, under og efter lige her på bt.dk.