Reagerer på vilde rygter: 'Det ulmer lige nu'
Storsatsende HØJs mulige nedrykning har kastet tvivl om håndboldstjernen Lasse Anderssons fremtid.

Storsatsende HØJs mulige nedrykning har kastet tvivl om håndboldstjernen Lasse Anderssons fremtid.

Det vakte opsigt, da den storsatsende håndboldklub HØJ Elite kunne præsentere landsholdsspilleren Lasse Andersson som ny spiller fra sommeren 2026.
Noget, som B.T. blandt andet kunne afsløre.

Men siden da har håndboldklubben fra Ølstykke befundet sig i en nedadgående sportslig spiral, der betyder, at man i sin første sæson i landets bedste række risikerer at rykke ned igen.
I hvert fald skal man over potentielt tre kampe møde KIF Kolding i et playoffopgør, der afgør, hvem der skal spille liga og hvem der skal spille 1. division.
Og det kan få konsekvenser for de planer, håndboldklubben har lagt.
For Lasse Andersson storspiller i øjeblikket i den tyske storklub Füchse Berlin, hvor den danske træner Nicolej Krickau har udtalt, at han gerne ser Andersson blive.
En tilværelse i 1. division vil desuden gøre det svært for Andersson at bevare sin status som landsholdsspiller.
Den spekulation kender Lars Vinther, direktør i HØJ Elite, alt til.
Han mener dog, at klubben er gode nok til at overleve playoffkampene og holder fast i planen om Andersson.
»Jeg er bevidst om scenarioet. Og debatten om, hvorvidt Lasse spilder sin tid i 1. division, hvis det skulle ske. Han har jo sportslige ambitioner og en stor glæde ved landsholdet, så det ligger og ulmer et sted.«
»Lasse spiller nok sit allerbedste lige nu i sin tid i Berlin, og Krickau er jo interesseret i at stille så slagkraftigt et hold som muligt. Der mangler han en erstatning for Lasse, som jeg ser det, men det går mig ikke på,« siger han til B.T. og tilføjer:
»Det er helt naturligt, når man taler om en spiller i den kaliber. Men jeg tror altså virkelig på vores evner. Vi glæder os sindssygt meget til at byde Lasse og hans familie velkommen og se ham folde sig ud i Danmark,« lyder det fra Vinther.
Skulle HØJ overleve i den bedste række, er truppen på plads til næste sæson, fortæller han.
Klubben mangler stadig at offentliggøre to til tre spillere, der allerede nu er på plads, mens der også er usikkerhed om trænerpositionen, som Anders Thomsen i øjeblikket bestrider på midlertidig basis.
»De trænere, vi taler med lige nu, har købt ind på den eventuelle situation, at det kan hedde 1. division. Hyrede jeg en træner i dag klokken 11, så er han også klar til at være med i den næstbedste række,« slår Vinther fast.
HØJ og KIF Kolding mødes i den første playoffkamp på denne søndag i Ølstykke. Der er returopgør onsdag i Kolding.
Skulle der ikke være en afgørelse dér, venter en tredje og altafgørende kamp i Ølstykke søndag 10. maj.