Joachim Boldsen, Lars Rasmussen, Daniel Svensson og Lars Christiansen.

Alle sammen tidligere håndboldstjerner, der har betrådt dansegulvet i 'Vild med dans' på TV 2, og nu kan endnu et håndboldnavn snart tilslutte sig den gruppe.

For den tidligere håndboldspiller Lars Krogh Jeppesen skal være med i årets sæson. Det skriver Se og Hør.

Dermed skal den 41-årige DR Sporten-kommentator forsøge at slå sine håndboldkollegaer i standard og latin – den, der i øvrigt klarede sig bedst, var Daniel Svensson, der i 2017 blev nummer tre, da han dansede med Karina Frimodt.

Lars Krogh Jeppesen skal være med i Vild med dans.
Lars Krogh Jeppesen skal være med i Vild med dans. Henning Bagger

Om det bliver hende, der skal svinge Lars Krogh Jeppesen rundt, vides ikke endnu, da parrene ikke er blevet offentliggjort.

Han er den første sportsstjerne, der er blevet offentliggjort til årets sæson. De øvrige navne er Emili Sindlev, Faustix, Janus Nabil Bakrawi, Hilda Heick, Merete Mærkedahl, Sara Bro, Wafande, Vicky Knudsen og Albert Rosin Harson.

Den kommende sæson er sat til at starte 2. oktober, og programmet bliver som altid sendt på TV 2.

Sidste år skrev programmet tv-historie i Danmark, da der for første gang var et par, hvor begge dansere var af samme køn. Det var nemlig danser Silas Holst og hans kendismakker skuespiller Jakob Fauerby, som desuden løb med sejren i finalen.