Corona-krisen har allerede lukket de danske håndboldligaer ned, og nu er turen kommet til det danske herrelandshold.
Landholdets samling i midten af april bliver aflyst, og det går ud over de to venskabskampe mod Japan.
Det oplyser Dansk Håndbold Forbund (DHF) på sin hjemmeside.
Kampene skulle have været spillet i henholdsvis Jyske Bank Boxen i Herning og Ceres Arena i Aarhus 18. og 19. april.

Morten Henriksen, der er sportschef i Dansk Håndbold Forbund, er ærgerlig over, at han man endnu engang må aflyse nogle kampe, som mange danske håndboldfans har set frem til.
»Jeg er virkelig ked af, at vores mange fans nu heller ikke får mulighed for at komme ind og se vores herrer i aktion. Det er brand ærgerligt. Men som jeg sagde, da vi aflyste kvindernes landskampe, så er der stadig ting, som er større og mere vigtige end håndbold. Vi har et samfundsansvar – og et ansvar over for vores spillere – som vi skal tage på os,« siger sportschefen og tilføjer:
»Vi er klar over, der stadig er lang tid til 18. april, hvor første kamp skulle stå. Men virkeligheden er, at mange grænser i EU er lukkede til langt ind i april, ligesom rigtig mange andre arrangører af events allerede har aflyst arrangementer i april. Derfor ser jeg ikke længere, at det er sandsynligt eller forsvarligt at holde fast i de to landskampe.«
DHF skriver samtidig, at de kommende landsholdssamlinger for ungdomsholdene også er suspenderet i den nærmeste fremtid.

Frygten for coronavirussen har for alvor ramt den danske håndboldverden, og den danske Barcelona-stjerne Casper U. Mortensen kan blandt andet berette om et indført udgangsforbud i Spanien, som er hårdt plaget af coronavirussen. Han beskriver situationen som at befinde sig i en spøgelsesby.
Den danske OL-guldvinder og verdensmester Mads Mensah er desuden blevet testet positiv for coronavirus, efter han i sidste uge fik influenzalignende symptomer.