Aalborg Håndbold bevæger sig stille og roligt mod de vante pladser i toppen af tabellen, og lørdag eftermiddag tog de rødblusede endnu et skridt opad.

De forsvarende danske mestre var på en lang udebanetur til Helsingør, hvor Nordsjælland Håndbold var modstanderen. En kamp hvor aalborgenserne måtte undvære den nyerhvervede islænding Aron Palmarsson, der blev skadet i den seneste kamp.

Men på trods af den lange transporttid var Aalborg Håndbold overlegen i kampen, som de vandt med 33-26.

Det var særligt i første halvleg, at aalborgenserne cementerede sejren. Ved pausen var de nemlig foran med 16-9.

Føringen var helt oppe at vende på 10 mål kort inde i anden halvleg, blandt andet takket være den svenske stregspiller, Jesper Nielsen, der blev topscorer med seks mål.

Nordsjælland kom bedre med i løbet af anden halvleg, men var aldrig tæt på at udligne Aalborgs føring.

Med sejren står Aalborg Håndbold noteret for fire point efter de første tre kampe, hvilket rækker til en tredjeplads i tabellen. Der mangler dog stadig at blive spillet kampe i tredje runde.

Næste opgave for Aalborg Håndbold er en udekamp i Champions League mod kroatiske PPD Zagreb. Kampen spilles 15. september.