Først operation. Nu træning. Endelig. Og det sætter Viktor Fischer pris på.

»Jeg kan ikke beskrive, hvor meget jeg glæder mig til at spille igen og være med til at gøre en forskel for holdet,« siger han.

I et interview med FC Københavns hjemmeside fortæller spilleren om forhåbentlig snart at være klar til at spille fodbold igen.

2020 har nemlig indtil videre nærmest været til glemmebogen for den kreative offensivspiller. Kun tre kampe har han været med: To gange i Superligaen og en gang i Europa League, alle gange som indskifter - men nu træner han altså fuldt ud med holdkammeraterne igen.

Viktor Fischer har længe haft problemer med skader.
Viktor Fischer har længe haft problemer med skader. Liselotte Sabroe

»Det er bare fedt at være med igen. Jeg har arbejdet hårdt for kunne være med til at træne på lige fod med de andre. Det er bare en helt anden følelse at være med omkring holdet igen, i forhold til at træne for sig selv sammen med en fysioterapeut,« siger Viktor Fischer. Øverst i artiklen kan du se Viktor Fischer være i topform

På grund af skade og genoptræning har han i modsætning til holdkammeraterne ikke holdt meget sommerferie, men om formen kan være klar til Superligapremieren tør han endnu ikke spå om.

»Jeg har trods alt være ude så længe, at jeg tager én dag ad gangen, og vi må se, hvordan træningerne forløber. Så jeg glæder mig over de små successer, så som at komme godt igennem en hel træning sammen med holdkammeraterne, og forhåbentlig kunne gøre det samme hver dag fremover,« siger Viktor Fischer:

»Jeg håber at være kampklar så hurtigt som muligt. Nu skal jeg bygge på i holdtræningen og finpudse det vigtigste, og jeg bliver forhåbentlig stærkere og stærkere for hver dag. Én ting er hårde øvelser alene, men det er noget helt andet og mere krævende at kunne at spille bold sammen med de andre. Så vi må se, hvordan det går. Jeg er bare glad for at være på græs med gutterne igen.«

FCK åbner den nye Superligsæson 13. september, hvor OB er modstanderen på udebane.