FC København-angriberen Michael Santos får tre spilledages karantæne, efter at han skubbede til en politimand i forbindelse med FCKs sejr ude over Celtic.
Det skriver UEFA onsdag på sin hjemmeside.
Det var i slutningen af februar, at episoden udspillede sig i Europa League-returopgøret mod det skotske hold i Glasgow.
Her scorede FCKs Pep Biel mod slutningen af kampen til 2-1, og i den efterfølgende jubelscene foran hjemmeholdets fans, kunne man også på tv-billederne se, at Michael Santos skubbede til en betjent, så han væltede. Se det øverst i artiklen
Betjentene forsøgte at sætte en stopper for FCK-spillernes jubel så tæt på publikum.
»Jeg er ikke bekymret,« sagde Michael Santos siden om situationen, efter at det skotske politi havde valgt at sigte ham i sagen.
Heller ikke FCK-manager Ståle Solbakken tog det så alvorligt: »Jeg tror, politimanden overlevede.«
I UEFAs afgørelse lyder det dog nu, at Uruguay-angriberen straffes for 'at have overfaldet en anden person til stede ved kampen'.
På FCKs hjemmeside lyder det, at den danske klub ikke er tilfreds med de tre dages karantæne til Michael Santos.
'FCK mener, at straffen er for hård, når alle omstændigheder for sammenstødet tages i betragtning. Derfor har vi nu bedt UEFA om den skriftlige redegørelse for sanktionen for at kunne vurdere, om kendelsen skal appelleres,' fremgår det.
FCK vandt kampen med 3-1, hvilket altså også gav en samlet sejr over Celtic i 16-delsfinalen. Det udløste et avancement og et møde med tyrkiske Istanbul Basaksehir i 1/8-delsfinalen.
Her nåede det første opgør, på tyrkisk græs, at blive spillet umiddelbart inden, at Europa lukkede ned på grund af coronapandemien. Det endte med en 1-0-sejr til hjemmeholdet.
Det skete med Michael Santos i startopstillingen, men angriberen kan altså ikke være med i en returkamp, når fodbolden igen ruller i en eller anden form. Ej heller i de eventuelle kvartfinalekampe, hvis FCK skulle gå videre.