Christian Eriksen har nu i et halvt år haft sin lille hjertestarter – en ICD-enhed – indopereret, og han har meldt ud, at han er klar til at spille fodbold igen, efter han i sommer fik et hjertestop i Parken.

Den danske fodboldstjerne forsikrer i et interview med DR, at han ingen problemer har haft med hjertet siden den grusomme dag 12. juni, men i starten skulle han lige vænne sig til den nye dims i sin krop.

»Det var meget specielt i starten. De første par løbeture. Bare det at løbe rundt i stuen med Alfred (søn, red.). Det var jo sådan 'uf, kan jeg, kan jeg ikke?' Altså, det var mange små ting, som skulle bearbejdes. Jeg har ringet en del gange til lægerne og spurgt, om det var okay at gøre det her og det her, og ligesom spurgt dem til råds. De har altid været meget klare. Det er der ikke noget i. De danske læger sagde også på sygehuset til at starte med: 'Du får en ICD, det ændrer ikke noget',« siger Christian Eriksen til DR og fortsætter:

»I starten var det lidt sjovt, for selve denne der ICD-enhed skal også gro fast, så der hopper den lidt, når du løber. Det var lidt underligt. Det var noget, man skulle vænne sig til. Men nu, hvor den sidder fast, og hvor den er så beskyttet, som den er, er der intet, jeg ikke kan gøre. Løbe, spille fodbold, hoppe,« lyder det fra Christian Eriksen, der altså nu slet ikke er generet af det hjælpende apparat.

Derfor er han heller ikke i tvivl om, at det er den rigtige beslutning at fortsætte karrieren.

Tidligere er det kommet frem i samme interview, at hans store mål er at komme med til VM.

Christian Eriksen skal dog først finde sig en klub, efter han for nylig fik ophævet sin kontrakt med Inter, fordi det ikke er tilladt at spille med en ICD-enhed i Italien.

Noget kunne tyde på, at fremtiden ligger i England, hvor han tidligere har spillet i mange år. Det fortæller Eriksen intet om, men det antyder hans agent.