Thomas Blachman var langt fra enig med sine 'X Factor'-dommerkolleger fredag aften.
Flere gange gik han mod Benjamin Hav og Drew Sycamore, når de gav deres vurdering, efter Blachmans deltagere havde været på scenen.
»Det er jo tydeligt, I kommer lidt til kort – og I heller ikke har så meget erfaring,« lød det blandt andet fra Blachman, efter de to andre dommere ikke kun havde ros med på vejen til 'X Factor'-favoritten Hevi.
Og sådan fortsatte jargonen i løbet af tredje liveshow.
I B.T.s liveblog var der flere 'X Factor'-seere, der derfor undrede sig over, om dommeren overhovedet kan klare »velbegrundet« kritik.
Ifølge Blachman selv kan han dog godt håndtere kritik. Det fortæller han til B.T. efter showet.
»Jeg har jo ord til at forsvare mig selv – selvfølgelig har jeg det. Men jeg forsvarer jo ikke mig selv, jeg forsvarer situationerne. Det bliver måske lidt højpandet, men det er sandheden. Det kan også blive for nationalromantisk.«

Blachman nøjedes dog ikke kun med at forsvare sine egne deltagere. Han brugte også fredagen på at sendte flere kritiske bemærkninger i retning af sine meddommeres deltagere.
En klassisk Thomas Blachman, vil nogle formentlig mene, for dommeren har – særligt tidligere – haft et ry for en hård retorik i flere tilfælde.
I denne sæson har billedet dog været et lidt andet. Flere gange er den garvede dommer blevet kaldt blød – både i programmet og i medierne.
Særligt vakte det opsigt, da Drew Sycamore sammenlignede Blachman med en pakke smør.
En kommentar, der hverken under auditions eller fredag aften gik helt rent ind, da B.T. spurgte ham, om den kritiske Blachman nu var vendt tilbage – eller om den bløde side stadig fyldte.
»Jeg har aldrig været smør og blød på den måde. Men ellers er jeg det hele på én gang. Jeg tror, jeg har 1000 forskellige variationer. Jeg har ikke selv styr på det,« siger han og tilføjer:
»Den bedste morgen er, når man siger: ‘Hej og godmorgen’ – og så ikke aner, hvem man selv er. Så kører det bare.«
Hvor tit tænker du det?
»Hver eneste dag. Jeg har ikke sådan et præ-indstillet billede af, hvem jeg er, og at jeg skal fastholde noget for at være mig. Det er meget timeligt. Jeg er super positiv om morgenen. Jeg er sindssygt glad – bare for at vågne,« afslutter han.
Blachman måtte fredag aften sige farvel til sin gruppe 44 m² efter en aften præget af grovkornede jokes og dårlig stemning. Læs B.T.s dom over tredje liveshow HER.
