Hvad er hun for én, hende Ingi? En slange i forklædning eller blot en nisse med utrolig dårligt syn? I hvert fald fik hun i aftenens 20. afsnit af ’Tinka og Kongespillet’ endelig nok af prins Filias evindelige julelege og afslørede en flig af sit cover.
Det begynder at spidse til. Efter Ingis oprør i forrige afsnit er alle vores venner nu bag lås og slå, og det kræver et lille mirakel, hvis udstødte Falke som eneste frie nisse skal redde julen.
Sådan et indtraf allerede, da Falke pludselig havde lært at tage bussen selv.
Sidste gang hun var på udflugt i menneskeverdenen, var hun lige ved at skyde bussen ned med sin bue. Nu fandt hun uden problemer vej til Lasses efterskole, hvor hun fik afbrudt et dejligt akavet teenageøjeblik ved juleafslutningen. Måske hun tog en taxa?

Lasse og Pelle er blevet venner igen. Ironisk nok fortalte han bedrøvet, hvordan Tinka havde svigtet ham, og at de derfor ikke længere kan tale sammen. Det gik da meget godt med at få løst Pelle-problemet, Lasse?
Vi skulle hele afsnittet igennem holde øje med Ingis klap for øjet. Først prikkede Filias til det, så brølede hun ham pludselig ind i ansigtet som et andet forhistorisk monster, og da afsnittet sluttede med en afmaskering, fik vi en forsmag på, hvad der formentlig venter af uhygge.
Ingi er helt sikkert kun en halvnisse, præcis som Tinka. Spørgsmålet er, hvad hendes mor eller far så var i stedet for nisse?
Der var derudover ikke så meget fremdrift i afsnit 20. De fleste karakterer sidder som nævnt taget til fange, Falke var på efterskoleudflugt, og Ingi gik bare rundt i ring og var vred over, at hendes elskede prins Filias alligevel ikke gider være kærester.
Apropos Christian Tafdrups barnlige prins Filias, så kom han med endnu en god detalje, da Tinka blev smidt ind i hans bur.
Først kiggede han ondt på sin modstander for så dejligt pattebarnsagtigt at udbryde: 'Det er min seng!'.
Lad os se i morgen, hvad Lasse og Falke finder ud af i kampen mod Ingi. Får de befriet Tinka, og hvad med Aamund, der hurtigt har fortrudt, at han slog hånden af sin datter?
Det bliver helt sikkert spændende.


