Den seneste tid har flere og flere udenlandske virksomheder valgt at boykotte det sociale medie Facebook i en periode. Det ser dog her og nu ikke ud til, at de danske virksomheder følger med.
Boykottet sker, fordi flere virksomheder mener, at Facebook er for dårlig til at moderere det indhold, der bliver delt på platformen - for eksempel at fjerne racistiske hadkommentarer.
B.T. har lørdag lavet en rundringning til forskellige danske virksomheder for at spørge dem, om de kunne finde på at gøre det samme - eller om de måske allerede har planer om at deltage i kampagnen mod Facebook.
I Danmark boykotter man ikke
Ud af de 18 virksomheder, B.T. lørdag har kontaktet, har fire af dem haft mulighed for at vende tilbage på dagen. En af dem er Danske Spil, der ikke har planer om at ændre i deres brug af annoncer på Facebook.
'Det er vores indtryk, at Facebook i stigende omfang er opmærksom på det indhold, som ligger på deres platform, og bl.a. arbejder på at rydde ud i indhold med hadefulde ytringer. Det er fornuftigt, og vi vil følge udviklingen, men her og nu har vi ingen planer om at ændre på vores markedsføring,' skriver Niels Erik Folmann, direktør i Danske Spil, i en mail.
I butikskæden Jysk har man en lidt anden holdning til Facebooks evne til at holde platformen fri for uhensigtsmæssigt indhold.
»Vi er opmærksomme på, at den her kampagne kører - og vi er enige i, at der særligt på det seneste har været nogle ting, som man skulle kigge på,« siger Rune Jungberg Pedersen, der er kommunikationsdirektør i Jysk.
Jeg kan ikke sige noget om, hvorvidt vi vil gøre det i fremtidenChristian Wulff Søndergaard fra Carlsberg.
Derfor har Jysk sendt Facebook en række mails, hvor de har oplyst dem, at de er opmærksom på, hvordan Facebook behandler det, der bliver lagt ud på den sociale medieplatform. Dog ønsker Jysk ikke at boykotte dem.
Til sidst har B.T. talt med Sydbank og Carlsberg.
Her har man endnu ikke taget stilling til, hvordan man vil håndtere problematikken.
»Jeg kan ikke sige noget om, hvorvidt vi vil gøre det i fremtiden,« siger Christian Wulff Søndergaard, som er vicedirektør i Corporate Affairs i Carlsberg.
Ingen annoncer - ingen indtjening
Boykottet af Facebook blandt udenlandske virksomheder sker som et resultat af kampagnen '#StopHateForProfit', der har bredt sig over sociale medier.
Her protesterer man mod, at Facebook skulle have tilladt opfordringer til vold mod demonstranter under de voldsomme 'Black Lives Matter'-demonstrationer i USA. Og da Facebooks primære indtægtskilde er annoncer, vælger virksomhederne at trække netop dem tilbage.
Det er blandt andet tøjmærket The North Face, gigantvirksomheden Coca Cola og industrikoncern Unilever, som deltager i boykottet.
Flere af de danske virksomheder, B.T. har kontaktet lørdag, har ikke haft mulighed for at give os et svar. Dog har mange lovet at vende tilbage, når svar haves. B.T. følger op på sagen.