Et tab på hele 118 millioner kroner.
Sådan ser regnskabet ud for Lagkagehusets danske forretning, Lagkagehuset A/S.
Det skriver Finans.dk efter at have set nærmere på virksomhedens årsregnskab.
Det historiske tab i 2019 kommer på trods af, at firmaet i samme periode havde en stigende omsætning, der nåede 962 millioner kroner. Det var 82 millioner kroner mere end årets før.

I regnskabet forklarer Lagkagehuset selv tabet med øgede investeringer. Sidst år åbnede bageri-giganten 13 nye butikker og nedlagde en enkelt.
Der er også kommet flere ansatte i koncernen. Flere end tusinde mennesker er lige nu ansat i kæden.
»Resultaterne for året ses som tilfredsstillende med de signifikante strukturelle ændringer in mente. Vigtige investeringer blev taget for at sikre fremtidig vækst,« skriver Lagkagehuset A/S i regnskabet.
Oprindelig havde Lagkagehuset optimistiske forventninger til 2020, men så kom coronaen, og den ramte også salget af jordbærtærter og wienerbasser.

»Der er identificeret en negativ effekt af covid-19 i form af signifikant mindre salg. Primært som resultat af lukkede butikker,« hedder det i regnskabet for 2019.
Under coronakrisen kom Lagkagehuset ud i en geding shitstorm. Virksomheden tog nemlig imod lønkompensation for at undgå at fyre medarbejdere. Det vakte kritik, fordi selskabet hører hjemme i lande som Luxembourg og Jersey, hvor skatteforholdene er mere gunstige.
»Når vi begynder at have overskud, og det er ikke sket endnu, fordi vi investerer så massivt i vækst i form af blandt andet nye butikker, så vil vi betale selskabsskat udover alle de øvrige indirekte og direkte skatter og afgifter, vi allerede betaler i dag,« skrev Lagkagehuset dengang i en kommentar på Instagram.