I sommer vendte han tilbage på de sociale medier til stor ståhej efter måneders fravær.
Endnu mere ståhej var der dog forinden, da Tobias Hamann trak sig fra selvsamme efter en overordentlig shitstorm i kølvandet på hans indrømmelser i bogen 'Influenza'.
Her fortalte 'Bagedyst'-vinderen nemlig bramfrit om, hvordan han var blevet syg og havde mistet sig selv til influencerlivet og dets evige kapitalisering – som han samtidig udskammede i bogen, som anmelderne bredt set kaldte for »noget værre lort«.
Tobias Hamann slår dog nu fast i podcasten 'Spotlight', at han ikke er færdig med hverken sociale medier eller betalte samarbejder på dem.
For da værten Abdel Aziz Mahmoud spørger ham, hvordan han fremover skal tjene sine penge, må Tobias Hamann svare, at han føler sig misforstået.
For den kageglade influencer har altid elsket og levet af at »fortælle historier«, så det vil han fortsætte med på forskellige måder, forklarer han.
»Men det bliver med et større fokus på det, jeg brænder for: Mad, kultur, rejser og fremmede mennesker,« slår Tobias Hamann fast om de betalte samarbejder, han altså ikke vil afvise, der kommer flere af.
Tobias Hamann er da ellers godt sat, for i sidste måned blev han gift, ligesom parret netop har købt og overtaget et rækkehus i Nordhavn. Læs mere om det HER.