Dag efter dag, aften efter aften er han 'Smadremanden', 'Bager Jørgen' og alle de andre karakterer, som vi elsker. Men oven i hatten er han direktøren for det hele. For et omrejsende cirkus bestående af en karavane af vogne og artister fra hele verden. Som alle går til ham for svar.
»Når det bliver søndag eftermiddag, er jeg sgu træt,« indrømmer Søren Østergaard da også.
For selvom Zirkus Nemo – som i år kan fejre 25 års jubilæum – er og altid har været den 67-årige gøglers drøm, ved han godt, at han ikke kan blive ved med at fortsætte på samme høje nagle.
Ikke alene spiller hans Parkinson ind. Alderen gør det også.
»Jeg skal finde en måde at gøre det på, så jeg ikke skal være på hele sommeren. Det er for hårdt,« siger Søren Østergaard, som er på turné med Zirkus Nemo fireenhalv måned hver sommer.
»Jeg har nogle ideer med at inddrage andre og gradvis trappe ned, for jeg vil ikke ende som sådan én, der skal bæres ud af scenen.«
»Om det er om fem år eller ti, det ved jeg ikke. Næste år tager jeg i hvert fald de første skridt,« insisterer han.
For der er også andet i livet end Søren Østergaards egen livsdrøm.
I mere end 30 år har han nemlig været gift med den 14 år ældre Lisbet Lundquist, som ligeledes er hoppet med på karavanen hvert år for at være ved sin mands side og tålmodigt har ventet på, at parret efterfølgende kunne drage til Toscana i Italien, hvor de har et lille hus.
»Så der er også familien at tage hensyn til. Der er så mange ting, jeg gerne vil tage mig til.«
»Jeg trænger til en sommer, hvor jeg kan sidde nede i mit hus i Italien, hvor der er sommer, sol og varme og nyde det med familien. Det kunne jeg godt tænke mig,« siger Søren Østergaard og fortsætter:
»Vi fortjener noget otium sammen. At sidde med et glas Nebbiolo (berømt druesort fra Piemonte, red.) og så kan man altid tage et glas rødvin bagefter,« griner han.
Men hvor tiltalende hans fremtidsdrømme end måtte lyde, ved Søren Østergaard godt, at der er nogle knaster på vejen.
For han vil have svært ved at lægge sit cirkus helt fra sig.
»Det kan jeg ikke. Men jeg vil godt være ham, der sidder og tæller pengene, når forestillingen starter og bare høre musikken gå i gang og sige 'det går sgu meget godt det her'. Og næste morgen tage flyveren til Italien, sige 'jeg er lige væk i 14 dage'.«
»Det kunne jeg godt tænke mig. Det kunne være en drøm. Jeg skal bare lige finde den rigtige idé. For de kan sagtens køre det uden mig. De kan bare ringe en gang imellem,« smiler han drømmende.
Men erkender også, at han savner sin cirkusfamilie, når sæsonen er slut.
»Men når først jeg sidder nede i Italien, er jeg sgu ligeglad.«
Zirkus Nemo kan opleves i Charlottenlund og Odense frem til 10. september
Læs også: