Sarah Zobel flytter til Mallorca.
Og hun tager sin og Burhan Gs otteårige søn Dallas med sig.
Det fortæller hun til Se & Hør.
»Jeg er på vej sydpå, og jeg tager min søn med som skal gå i skole dernede,« fortæller Sarah Zobel.
Da B.T. ringer til Sarah Zobel har hun dog ikke tid til at fortælle yderligere, afviser hun høfligt.
Så det vides altså ikke, hvordan Burhan G tager det, at hans søn nu rykker med sin mor ud af landet.
B.T. forsøger ligeledes at få en kommentar fra musikeren.
Til Se & Hør forklarer Sarah Zobel, at flytningen til de spanske himmelstrøg i første omgang skal vare et års tid, hvorefter hun vil genoverveje situationen.

I Mallorca vil den tidligere model og rigmandsdatter fortsætte sine aktiviteter som psykolog og kropsteraupeut.
Foruden den otteårige søn Dallas med Burhan G, har Sarah Zobel også to børn med danseren Alexander Kølpin, som hun tidligere har dannet par med.
Sarah Zobel er datter af den afdøde danske rigmand og godsejer Peter Zobel.
Hun satte for nylig sin nordsjællandske villa til salg for 17,9 millioner kroner, så den tidligere model er klar til at skifte Vedbæk ud med Mallorca. Læs mere om det HER.