Premieren på den omdiskuterede Tivolirevy er lige på trapperne.

Revystjernen Lisbet Dahl, der sidder i instruktørstolen på revyen, optrådte indtil coronanedlukningerne som en fast del af den store konkurrent, Cirkusrevyen.

Årets cirkusrevy har været en stor succes, både når det kommer til billetsalg og anmeldelser. B.T.s anmelder kaldte forestillingen for 'forrygende' og kvitterede med fem ud af seks stjerner.

 B.T. har tidligere beskrevet, hvordan Lisbet Dahl stoppede på Cirkusrevyen, efter hun fik at vide, at hun ikke skulle komme tilbage efter et sygdomsforløb.

På et pressemøde, der finder sted lidt over en uge før premieren på Tivolirevyen, der altså er Lisbet Dahls nye arbejdsplads, fortæller hun da også, at det ikke ligefrem er glæde, der overmander hende. 

Er du glad for at være i gang med at lave revy igen?

»Nej, det er jeg sgu ikke i de her dage – puha. Alt muligt skal nås, og skuespillerne skal finde ud af at komme ind og ud, man skal kunne teksterne udenad, og teknikken skal også på plads. Og det er en ny scene – jeg er ikke vant til at køre med drejescene. Der er mange ting at tage sig af. Jeg glæder mig meget til dagen efter premieren,« fortæller hun.

Er du nervøs?

»Ja, lidt nervøs er jeg, for på det her tidspunkt ved jeg ikke, hvad jeg sidder med.«

Du sidder jo også i instruktørstolen. Er man mere nervøs i instruktørstolen, end når man bare er optrædende?

»Ja, det er man. Jeg skal have øje på det hele. Jeg skal også bestemme det hele, og det skal de lære.«

Hvordan har det været at lære dem det?

»Vi snakker ikke om de fire andre skuespillere. Vi er jo cirka 25-30 arbejdere. Det er os alle sammen, der skal lære at lave et nyt samarbejde og skal lære at kommunikere. Det er jo nogle gange virkelig svært, hvis ikke man har prøvet det før og kender til det. Men de er skide søde, samarbejdsvillige og dejlige. Så der er ikke rigtig noget at brokke sig over,«

Om forberedelserne er kommet i orden, og folk har lært, hvad de skulle, kan man få at se fra torsdag 1. juni, når Tivolirevyen har premiere.