Robert Hansen skal fire måneder i fængsel for vold begået mod sin ekskæreste, Nynne Larsen.

Det blev tirsdag slået fast i Retten på Frederiksberg.

En dom, som Nynne Larsen nu reagerer på. Det sker i et opslag på Instagram.

'I dag sejrede retfærdigheden. Husk altid at stå op for dig selv – du er din egen bedste ven,' skriver hun og slår fast, at hun både er rørt, stolt og lettet over udfaldet.

Hun sender samtidig en stor tak til Københavns Politi, sin advokat, familie og følgerne.

Mandag vidnede hun i sagen, og her fortalte hun, at hun frygtede Robert Hansen.

Hun afviste også Robert Hansens forklaring om, at hun havde været næsten kvælende kontrollerende i deres samliv.

»Det passer ikke. Jeg har været bange. Pissebange for at få bank og for i hvilken tilstand han kom hjem. Han kunne finde på at tage afsted i tre dage for så at komme hjem og sige: »Din fucking lille lorteluder – har du været mig utro?«. Jeg turde ikke gå væk fra lejligheden, men gik rundt som en løve i et bur,« lød det.

Robert Hansen endte med at blive kendt skyldig i to voldsforhold mod Nynne Larsen begået i hans lejlighed på Frederiksberg.

Det første af de to forhold fandt sted 16. november 2020, hvor han blev dømt for at have slået Nynne Larsen i hovedet mindst tre gange med knytnæveslag.

Den anden voldsepisode fandt sted 5. marts 2021, hvor han slog Nynne Larsen adskillige gange med en guitar flere steder på kroppen og i ansigtet i et så voldsomt omfang, at guitaren gik i stykker.

Robert Hansen har nu 14 dage til at tage stilling til, om han vil anke dommen til Østre Landsret.

Vil du vide meget mere om sagen mod Robert Hansen? Så kan du høre B.T.s krimipodcast 'På Fersk Gerning' lige her: