'Tosse', 'helt til grin', og 'hvad tuder du over?'.

Det har sat gang i en storm af kommentarer på Facebook, at Tom Kaalund på 44 år har sagt, at han ikke længere vil købe kød hos Rema 1000. 

Den beslutning har han taget, fordi Rema 1000 har meldt ud, at de vil reducere mængden af oksekød i en af pakkerne med 20 procent.

'I Rema 1000 tager vi nu et stort skridt for at hjælpe kunderne med at nedbringe forbruget af oksekød – og dermed reducere belastningen for klimaet,' skrev Rema 1000 i sidste weekend på Facebook.

Rema 1000 er nummer et på Loyalty Groups brancheindex.
Rema 1000 er nummer et på Loyalty Groups brancheindex. Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Men det vil Tom Kaalund  altså ikke finde sig i. 

»Nu stopper jeg med at købe kød hos Rema 1000. Kæden skal ikke blande sig i, hvor meget kød jeg eller andre kunder skal spise,« sagde Tom Kaalund, der er optikerassistent, fraskilt og bor i Taastrup, torsdag til B.T.

På Facebook har der været 1.300 kommentarer til Tom Kaalunds melding.  Og langt de fleste er ikke så pæne. 

'Så skal jeg i Rema 1000, når en tosse mindre kommer der,' skrev en læser. 

'For mig er denne evige indblanding fra alle mulige, der tror, de skal bestemme over andre uhyre grænseoverskridende,' skriver en anden. 

'Håber ikke, at Rema 1000 giver sig, fordi en person er negativ. Hvis der skal så lidt til, så kan jeg kun forstille mig, at det er begyndelsen til at blive den gamle gnaven mand, som konstant skal finde noget at være negativ over,' skriver en tredje. 

De mange kommentarer kommer bag på Tom Kaalund. 

»Jeg havde nok ikke troet, at så mange ville kommentere på det, men jeg har det fint med det. Vi har alle lov til at lufte vores holdninger og meninger,« siger han og tilføjer: 

»Jeg ved da godt, at alle overhovedet ikke er enig med mig, men nu var det mig, der blev spurgt, og så svarede jeg. «

Der er også kommentarer som 'så skal jeg i Rema 1000, når der kommer en tosse mindre'. Hvad tænker du om det?

»Det gør da lidt ondt, men jeg tager mig ikke af det. Jeg tænker, vedkommende ikke har det godt med sig selv,« siger Tom Kaalund og fortæller, at han også har fået ros. 

»Jeg har privat fået positive kommentarer,« slutter han. 

Serieiværksætteren Martin Thorborg har også forholdt sig til udmeldingen fra Rema 1000. Læs mere om det HER.

Vejen til at blive succesfuld økonomisk influencer med tusinder af følgere var ikke nødvendigvis lige for Pernille Oldgaard, der er kendt som Moneymum. Men trods et 00 i matematik blev hun filialdirektør og senere inspiration for mange.

Lyt hos Apple Podcast, Spotify eller ved at klikke play herunder.

Spar kassen

Pernille Oldgaard er kvinden bag den populære Instragram-profil MoneyMum og forfatter til bogen ‘Overblik’ Vi tager en snak om, hvordan man skal starte, hvis ikke økonomi tidligere har været på ens radar. Og der er mange tusinde at spare, Vært: Marie Milling, journalist på B.T.s redaktion Penge Gæst: Pernille Oldgaard, MoneyMum Producer: Frederik Riis-Jacobsen Programansvarlig: Niels Philip Kjeldsen, journalistisk chef på B.T. Få konkrete og gratis råd til at træffe bedre økonomiske valg i dit liv ved at skrive dig op til nyhedsbrevet Spar Kassen fra Niels Philip Kjeldsen: https://www.bt.dk/privatoekonomi/spar-kassen-faa-konkrete-og-gratis-raad-til-at-traeffe-bedre-oekonomiske