Jonas Vingegaard fik mange til at slå øjnene op, da han pludselig lavede en gevaldig kovending.

VM-planerne i den rød-hvide trikot var droppet, og i stedet for havde han besluttet at stille op til europamesterskaberne på de franske landeveje.

Et løb, der fik cykelverdenen til at måbe over Vingegaards lave niveau, da han floppede og slet ikke var til at kende.

Og det skift i planerne læner sig opad at være stor brøler, siger den tidligere cykelrytter Rolf Sørensen.

»Jeg er meget, meget ked af, at han ikke var i Rwanda (til VM, red.). For hvis nogen kan følge Pogacar, så er det Vingegaard,« fastslår han i podcasten 'Cafe Eddy.'

Han ærgrer sig enormt meget over, at den danske Vuelta-vinder ikke var til start i Rwanda – to uger efter, at han vandt det spanske storløb.

Jonas Vingegaard havde mere succes til Vuelta a España end til EM.
Jonas Vingegaard havde mere succes til Vuelta a España end til EM. Foto: Oscar Del Pozo/AFP/Ritzau Scanpix

»Han kunne nok ikke have slået ham (Pogacar, der vandt, red.), men jeg tror på, at han kunne have fået en medalje, hvis han virkelig havde forberedt sig til det. Og det synes jeg er en kæmpe fejl, for der var formen der endnu fra Vueltaen,« mener Rolf Sørensen.

VM-løbet 28. september blev erstattet med EM en uge senere, hvilket betød at Jonas Vingegaard ikke havde kørt cykelløb i tre uger, da han stillede op til EM.

En anden tidligere cykelrytter – Michael Rasmussen – har en vild teori om, hvad den pludselige ændring i planerne handler om.

Det fortalte han om i Viaplay-programmet 'TV-udbruddet,' og det kan du læse mere om her.