Grand Tour-uheldet bliver ved med at forfølge den danske verdensstjerne Jakob Fuglsang.
Astana-rytteren kom ellers flot gennem Giro d'Italias anden etape og kravlede 54 pladser frem i klassementet efter den stejle etapeafslutning, men endnu en gang blev danskeren hårdt ramt af omstændigheder, han ikke selv er herre over.
Fuglsangs vigtigste hjælper i bjergene, brølstærke Aleksandr Vlasov, måtte udgå på søndagens etape efter et maveonde.
»Det er ærgerligt og en skam, at Vlasov må udgå. Jeg ved endnu ikke, hvordan det står til med ham. Han havde det ikke godt i går, men i morges gik det bedre. Så at han ligefrem står af løbet er en overraskelse for mig,« siger Jakob Fuglsang til B.T.

Det tidlige farvel til den 24-årige russer rammer ekstra hårdt, efter en anden af Fuglsangs vigtigste folk i bjergene, Miguel Angel Lopez, på lørdagens enkeltstart på bizar vis mistede kontrollen over sin cykel og hamrede ind i barrieren. Farvel og tak.
»Det er noget skidt. Men jeg kan ikke gøre noget ved situationen – der er intet, jeg kan ændre – så det nytter ikke noget at spilde kræfter på det,« lyder det lettere opgivende fra den 35-årige dansker.
Aleksandr Vlasov er dybt påvirket efter etapen og nærmest undskylder over for sin danske kaptajn:
»Jeg kan ikke beskrive, hvor skuffet og trist jeg er. Det var en ære for mig at være en af Jakobs hjælpere, og det her var min første deltagelse i en Grand Tour, men nu må jeg udgå. Jeg har haft ondt i maven siden i går, og da det uheldigvis ikke er gået bedre i dag, kunne jeg ikke fortsætte. Jeg har ondt af Jakob.«

Fuglsang står nu uden sine to vigtigste generaler inden mandagens hårde bjergetape, der runder den mytiske vulkan Etna. På trods af det tidlige exit til de to hjælpere er den danske kaptajn tilfreds med sit hold og sin form.
»Det var en halvhård stigning til sidst, og der var mange klassementfolk med fremme i dag. Jeg klarede det godt, og holdet arbejdede godt for mig. Det var en okay dag uden det helt store og ophidsende,« siger Jakob Fuglsang.
Danskeren er efter søndagens 12.-plads 1 minut og 47 sekunder efter førende Filippo Ganna (Ineos Grenadiers). Værre er det, at storfavoritten Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) udnyttede lørdagens tidlige medvind til at stjæle tæt på halvandet minut på Fuglsang.
Allerede mandag bliver dog mulighed for Fuglsang for at sikre revanche, når feltet skal ud på 150 bjergrige kilometer med mål på Piano Provenzana på Etna i 1.973 meters højde.
Hvem sagde vulkanudbrud?