Han har været rådgiver for Caroline Wozniacki, siden hun i slutningen af sidste årti brød igennem på de kvindelige tennisspilleres WTA Tour og efterfølgende toppede verdensranglisten i sammenlagt 67 uger.
44-årige John Tobias, der er født og opvokset i den amerikanske by Chicago og nu er direktør i det franske sportsmanagement-firma Lagadère Unlimited, er derfor en af de personer, der kender den danske tennisspiller allerbedst.
Faktisk taler de sammen hver eneste dag, og når der er turnering, ser han alle hendes kampe fra tilskuerpladserne, ligesom han ledsager hende, når hun er midtpunkt i møderne med mediernes udsendte.
- Vi har et fantastisk samarbejde. Hun er altid sød, smilende og imødekommende. Det er derfor, amerikanerne kalder hende for ’Miss Sunshine’, siger John Tobias.
BT mødte ham til en snak på to-mands-hånd under tennisturneringen Wimbledon.
Og han har travlt.
Udover Caroline Wozniacki er han også rådgiver for andre af tennissportens topnavne som Andy Murray, John Isner og Victoria Azarenka.
Men selvom Caroline Woz- niacki forlængst har mistet verdensranglistens førsteplads til Serena Williams, og nu indtager en beskeden placering som nummer 16 efter et resultatmæssigt skuffende første halvår af 2014, har John Tobias fortsat store planer med hende.
- Mit mål er, at Caroline skal være den tennis-kvinde, der på årsbasis tjener mest, siger han.
Da det amerikanske business-magasin Forbes i 2013 regnede tallene sammen, havde hun de foregående 12 måneder indkasseret intet mindre end 74,6 mio. kr.
- Mange af disse (14,8 mio. kr., red.) havde hun selv tjent via sine aktiviteter på banen. Men de fleste penge (60,3 mio. kr., red.) kom fra sponsorater, som mit firma har været med til at forhandle på plads, siger John Tobias, der mener, at det er muligt, at hans mål med Caroline Wozniacki bliver realiseret inden for en overskuelig årrække.
- Lige nu er det kun Maria Sharapova, Li Na og Serena Williams, der blandt tennis-kvinderne tjener mere end Caroline. Jeg kan ikke forestille mig andet end, at de to sidstnævnte stopper inden for et par år. Og hvor lang tid har Sharapova, der indimellem er plaget af skader, lyst til at fortsætte? Når hun stopper, vil Caroline være etter foran Eugenie Bouchard og Sloane Stephens, vurderer John Tobias, der ved en tidligere lejlighed har sagt, at Caroline Wozniackis forliste forhold til den nordirske golfspiller Rory McIlroy var med til gøre hendes brand på sportsmarketing-markedet større, end da hun var verdens-etter.
- Det er korrekt. Men at de nu ikke længere er kærester, betyder ikke, at hendes indtjenings-niveau er nedadgående. De fleste af de kontrakter, hun har indgået, er længerevarende, siger John Tobias og fortæller, at aftalerne med Adidas og Babolat løber tre-fire år mere, mens den hun har med Rolex er endnu længere.
- Lige nu gælder det for Caroline om at få sit spil til at køre optimalt igen. Og hun er på rette vej. Det er flot, at hun har spillet sig frem til Wimbledons ottendedelsfinale. Jeg glæder mig til at se hendes kamp mod Barbora Zahlavova Strycova. Mentalt er hun kommet ovenpå igen efter bruddet med Rory. Hun er i den grad determineret til tennissporten. Min drøm er, at hun på lørdag spiller finale her i Wimbledon, lyder slutreplikken fra John Tobias.
Fakta: Disse firmaer betalte ifølge det amerikanske business-magasin Forbes i fjor sammenlagt 60,3 mio. kroner for at sponsorere den 23-årige danske tennisspiller
INTERNATIONALE SPONSORER
# Adidas (tøj)
# Babolat (ketcher)
# Rolex (ur)
# Dubai Duty Free (lufthavns-shop)
# Oriflame (kosmetik)
NATIONALE SPONSORER
# eBoks (web-applikation)
# Danske Bank (pengeinstitut)
# JBS (undertøj)
---
OPHØRTE SPONSORATER
# Turkish Airlines (flyselskabet har ikke ønsket at forlænge aftalen)
# Yonex (Caroline Wozniacki brød sig ikke om at spille med firmaets ketchere, og er kommet ud af kontrakten efter et forlig)