Caroline Wozniacki er videre til Frenh Opens kvartfinale, der spilles på tirsdag mod den useedede lette Jelena Ostapenko.
En af årsagerne til succesen skyldes ikke mindst, at hun på det langsomme grusunderlag har vundet en række dueller ved at fange modstanderne med præcist lagte stopbolde.
Eter sin vundne ottendedelsfinale i tre sæt mod russeren Svetlana Kuznetsova blev hun af en journalist fra det amerikanske dagblad The New York Times spurgt, hvorfor hun først nu bruger dette slag som et effektivt våben i sine kampe.
»Stopbolde er en af de slag, som jeg tidligere i min karriere blev bedt om at droppe,« sagde Caroline Wozniacki og tilføjede med et stort smil:
»Men jeg tror, der er mere tillid til dem nu. De har i alt fald virket, og jeg har endnu ikke fået et slag over håndleddet.«