Esbjerg fB har igen solgt ud af de bedste spillere, men klubdirektør Søren Poulsen fastholder top 6-målsætning. Det undrer klubbens træner.
Esbjerg fB har overvintret på Superligaens ottendeplads. Men når sæsonen er slut, skal holdet være placeret i top 6.
»Det var målsætningen, da sæsonen gik i gang. Og det er der ikke lavet om på,« siger klubdirektør Søren Poulsen, før den vestjyske fodboldklub på lørdag spiller forårets første turneringskamp i Silkeborg.
Nærlæser man listen over handler, som Esbjerg fB gennemførte i januars transfervindue, ville en mindre ambitiøs målsætning have været mere naturlig:
Mens man har sagt farvel til profiler som topscorer Martin Pusic, Eddi Gomes og Jakob Ankersen, er mere ukendte navne som Kevin Mensah, Erik Friberg og Daniel Larsson kommet til.
Træner Niels Frederiksen er bekendt med ledelsens udmelding.
»Men når man netop har solgt ud af spillere for et samlet beløb på omkring 25 mio. kroner, giver det i en klub af Esbjergs størrelse udfordringer. Det er noget, der kan mærkes. Kig på dem vi har sagt farvel til. De bedste af dem lavede altså 65 procent af vores mål i efteråret,« siger han og tilføjer:
»Alle kan vist se, at det, der er sket i vores klub henover vinteren, ikke er optimalt i forhold til at skabe resultater. Men jeg er ikke ansat til at pibe. Derfor vælger jeg at se fremad. Det er dog ikke nogen hemmelighed, at jeg først til sommer havde forventet store udskiftninger i truppen.«
At det er kommet til at gå diametralt modsat, forklarer Søren Poulsen således:
»Det var ikke planen, at Martin Pusic og Eddi Gomes skulle have været solgt i januar. Men mens førstnævnte havde en frikøbsklausul i sin kontrakt og ønskede at prøve sit talent af i FC Midtjylland, var tilbuddet fra en kinesisk klub (Henan Jianye, red.) på sidstnævnte så godt, at vi ikke kunne sige nej. Hertil kommer, at vi forsøger at skaffe balance i den daglige drift. Derfor er vi afhængige af salg.«
Siden 2013 har udskiftningen i Esbjerg fBs førsteholdstrup været så stor, at kun Hans Henrik Andreasen, Magnus Lekven, Jonas Knudsen, Emil Lyng og Jerry Lucena er tilbage.
»Det har flere af vores supportere bemærket med kritiske kommentarer på flere af internettets diskussions-platforme. Det er helt okay, men økonomisk skal tingene altså hænge sammen for os,« siger Søren Poulsen.
Og det gør de.
2014-regnskabet kommer til at udvise et plus på mellem tre og syv mio. kroner, mens der budgetteres med et overskud på mellem tre og otte mio. kroner i 2015.
»Det betyder, at vi, når året er omme, har en egenkapital på knap 35 mio. kroner. Det faktum giver ro på de indre linjer i klubben,« siger Søren Poulsen.